kpi.ua

Україна вшановує пам'ять Героїв Крут – відео

Читайте по-русски
Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року між Ніжином і Бахмачем на Чернігівщині

102 роки бою під Крутами. Крути – одна з трагічних і водночас легендарних сторінок в історії українських визвольних змагань 1917-1921 років.

Як відомо, наприкінці грудня 1917 року уряд радянської Росії розпочав відкриту агресію проти Української Народної Республіки. Більшовиків надзвичайно дратувало проголошення Україною самостійності. Спочатку Москва створила окремий "український червоний уряд" зі столицею у Харкові, який фактично оголосив війну незалежній частині держави, а потім двинула і війська – балтійських матросів, червоноармійців-головорізів із Москви, Пітера, Пскова, Смоленська тощо. Подавалося це як "громадянська війна".

29 січня 1918 року біля залізничної станції Крути, що на Чернігівщині, відбувся запеклий бій. Загін із чотирьох сотень київських студентів і козаків "Вільного козацтва" протягом кількох годин стримував 4-тисячний підрозділ Червоної гвардії під проводом Михайла Муравйова, яка намагалася пройти до Києва.

Погано та нашвидкуруч озброєні оборонці стримували Муравйова майже п'ять годин.

Тоді загинуло від 70 до 100 молодих оборонців Києва. 27 студентів та гімназистів потрапили в полон, їх катували, а потім стратили. 27 полонених юнаків (студентів і гімназистів) було розстріляно. Наймолодшим полеглим було по 16 років. Після розстрілу більшовики не дозволили поховати тіла загиблих. Лише після визволення Києва від червоних за розпорядженням українського уряду 19 березня 1918 року відбувся урочистий похорон полеглих у бою під Крутами на Аскольдовій могилі.

Втрати червоного війська сягали 300 осіб.

Час, який виграли, використали для укладання Брестської угоди: договору між урядом Української Народної Республіки і державами Четверного союзу, за яким визнавали самостійність УНР.

У радянський час могили полеглих під Крутами було зруйновано. Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії.

Після здобуття Україною незалежності подвиг героїв Крут зайняв гідне місце в пантеоні національної слави, став символом патріотизму і жертовності у боротьбі за державну незалежність. На державному рівні цей день почали відзначати з 2003 року. Щорічне вшанування пам'яті Героїв Крут закріплено у Постанові ВРУ від 16 травня 2013 року "Про відзначення подвигу героїв бою під Крутами". У 2006 році на залізничній станції Крути відкрили меморіальний комплекс "Пам'яті героїв Крут".

О 12:00 годині на Лук'янівському цвинтарі у столиці відбудеться покладання квітів до могил випускників київського Університету імені Святого Володимира, які брали участь у бою під Крутами.

Як повідомляв 5.UA, 27 січня 2020 року в Києві вшанували жертв Голокосту

Попередній матеріал
Банани безпечні і підозри не підтвердилися: ситуація з коронавірусом в Україні
Наступний матеріал
У ДБР прокоментували ситуацію із Чорновол
Loading...