Організаторів масштабної злочинної організації, яка вербувала наркокур'єрів, заарештувала поліція. Людей, які хотіли легких грошей набирали за оголошеннями. Людям пропонували заробіток за доставку товарів у Росії, проте, згодом з'ясовувалося, що доправляти потрібно наркотики. У тих, хто був незгодний із таким планом, забирали документи та погрожували вбити. Або ж здавали у поліцію. За рік існування злочинної схеми у в'язницях Росії опинилося майже 3 тисячі українців, запевняють правозахисники.
Ось через таке оголошення рік тому син Катерини Онопрієнко Євген влаштувався на роботу. За роботу кур'єром в Росії йому обіцяли 8,5 тис. грн на тиждень. Та виїхавши на заробітки, чоловік зник. Пані Катерина знайшла сина вже у тюрмі у Калузі. Його посадили на 7 років за розповсюдження наркотиків.
Катерина Онопрієнко, мати засудженого, розповідає: "Йому сказали їдеш в Москву, отримуєш посилку і їдеш в Калугу. Інструкції всі були тільки телефоном. Коли приїхавши в Калугу, йому сказали відкривай посилку, він побачив, каже, пакет чаю, навіть м’ятою він пах. І йому сказали купи електронні ваги, пакетики і розваж чай. І тоді він зрозумів, що це, дійсно, наркотики. Йому сказали "не будеш цим займатися, ми тебе пристрелимо".
Оголошення про вакансії кур'єрів зловмисники розповсюдили по всій Україні - на сіті-лайтах, в газетах, в метро. Досвід роботи та освіта неважливі.
Вадим Троян, в. о. голови Національної поліції, каже: "До складу цієї злочинної групи входило 4 організатори і ще декілька були вербувальниками. Коли наші люди приїжджали туди на роботу, в них забирали паспорти, залишали телефони і кур'єрська їхня складова була доставляти наркотики. Коли кур'єр відмовлявся, то саме ФСБ чи поліція Російської федерації затримували їх, публічно, на камеру".
Верхівку організації – 3-х українців та одного громадянина Молдови затримали. Вилучили телефони, гроші та чорну бухгалтерію. Нині перевіряють інших учасників мережі, адже, крім організаторів та вербувальників, у злочинців працювали люди, що відповідали за рекламу, збирали документи у шукачів роботи та працювали в колл-центрі. Кримінальну справу порушили за статтею "торгівля людьми". Звернень щодо зникнення та арештів заробітчан-кур'єрів українців у Росії у Нацполіції зареєстрували 400, довели 25 епізодів. Утім, правозахисники кажуть, жертв злочинної схеми – тисячі.
"В ув'язненні за цією схемою перебуває близько трьох тисяч осіб. Ми звертались до Міністерcтва закордонних справ і з'ясували, що за цією статтею загалом вже перебуває ув'язненні 1850 наших співгромадян за останній рік. А через канали в СІЗО російських ми дізнались, що в кожному російському місті перебуває щонайменше 10 українських громадян за цією статтею", – розповідає правозахисник.
У МВС не виключають, що дехто із затриманих доставляв наркотики не з примусу, адже завербованим наркокур'єрам таки добре платили.
Євгенія Подобна, Кирил Іванов, "5 канал"