etnoxata.com.ua

Що означають секретні символи українських вишиванок

Вишивкою-оберегом вишивалися комір, манжети, поділ і розріз горловини. На чоловічих вишиванках не має бути жіночих символів і навпаки

"Народитися в сорочці" означає, бути щасливим у житті, тому сорочка – це не лише частина нашого гардеробу, а певна закодована сукупність сорока божественних енергій, що творять довершену та гармонійну долю людини. Про це пише портал Ruta.

Українська вишита сорочка здавна в Україні служила і прикрасою, і оберегом. Таємничою мовою вишивки вона передавала безліч побажань для сімейного благополуччя та щастя людини, яка її одягала. Слідуючи старослов'янським традиціям, чужу вишиванку одягати не слід, бо вважається, що таким чином можна "перебрати" на себе чужу долю.

Вишивкою-оберегом вишивалися комір, манжети, поділ і розріз горловини. Існує повір'я, що якщо сорочка зроблена і вишита на добре життя, то вона буде надійно оберігати людину.

І самі символи, вишиті на сорочках, мають прадавнє глибоке значення. Символи води і сонця здавна уособлювали найважливіше – життєдайну силу, необхідну для земного життя та процвітання. Символи води зображували у формі букви S, нагадує згорнутого вужа, а символи сонця – у формі квітки. Дві стихії, що утворили земне життя, а тому їх треба розуміти як вологу материнську і вогненну батьківську енергії. Земля і Сонце, що в поєднанні з Водою складають життєдайну трійцю. Це знаки тих сил, без яких неможливе саме життя. Ромбічні знаки на плічку – це символ плодючості Землі-матері, щедро засіяної, зігрітої Сонцем, щоб буяло життя наше.

storinka-m.kiev.ua

Стовпи і смужки символізують опори, що тримають на собі весь світ.

storinka-m.kiev.ua

Берегиня зображується загадковою, багатоликою та могутньою незнаною квіткою, що тримає в собі материнську силу жінки. Вона сама Мати-природа, яка несе в світи і суть творення, і суть захисту, а через це – вічне оновлення та гармонію життя. Берегиня – дорогий нам символ, поширений по всій Україні. Вона і життєтворча Мати-природа, і жінка-Мати, яка дарує світові сина, і Дерево життя, що сформувало із мороку-космосу чітку систему Всесвіту.

storinka-m.kiev.ua

Вишиті символи калини благословляють на продовження роду. Добре, коли на весільних рушниках чи весільному вбранні вишита саме калина. Дуб і калина – мотиви, що найчастіше зустрічаються на парубочих сорочках і поєднують у собі символи сили і краси, але сили незвичайної, краси невмирущої. Дуб – святе дерево, що уособлювало Перуна, бога сонячної чоловічої енергії, розвитку, життя. Про калину вже було сказано як про дерево роду. Отже, хлопці й молоді чоловіки мали при собі чудодійний оберіг життєдайної сили роду.

storinka-m.kiev.ua
 
storinka-m.kiev.ua

Листя хмелю також використовують у весільній тематиці – це символ буяння молодості.

storinka-m.kiev.ua

Мак здавна використовується в українських оберегах – він має чарівну силу і захищає від зла. Таку ж силу має вишите на сорочці зображення маку – жіночий символ чистоти, цнотливості, дівочої вроди. Натомість на чоловічих сорочках вишивають зображення дуба, адже дуб символізує чоловічу енергію та силу.

storinka-m.kiev.ua

Троянда – улюблена квітка українців, її дбайливо плекали під вікнами хати, адже квітка ця нагадує Сонце, інформує електронне видання "Мистецька сторінка". Промовте слово ружа (так раніше називали троянди) і ви з легкістю знайдете в ньому древню назву Сонця – Ра. А може, воно означає вогненну кров, бо староукраїнська назва крові – руда. Візерунки з трояндами укладалися за законами рослинного орнаменту, що означало безперервний сонячний рух з вічним оновленням.

storinka-m.kiev.ua

Квіти чи зорі, які вишивають нескінченним візерунком-смужкою, символізують постійне оновлення та безкінечність. Зірки, розкидані по рукаві і зібрані в геометричний орнамент, – це уявлення про структуру Всесвіту, що вже є не хаотичним і безладним, а упорядкованим і гармонійним. І засіяним, щоб нести нові й нові паростки життя у далекі світи.

storinka-m.kiev.ua

Дуже важливими є правильний вибір символів для сорочок-вишиванок: на дитячому одязі, приміром, в жодному разі не повинно  бути весільних символів, доречними будуть орнаменти квітів, метеликів, пташок – усі вони символізують побажання здоров'я. На чоловічих вишиванках не має бути жіночих символів і навпаки.

Як повідомляв 5.ua, сьогодні українці відзначають День вишиванки. Його проводять у третій четвер травня, але офіційного статусу цей день немає. Акція розпочалася зі студентської ініціативи на факультеті історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича у 2006 році. По Україні пройдуть святкові заходи. Нагадаємо, 5.ua показав, який вигляд мають вишиванки у різних регіонах України

Дивіться також фотогалерею за темою:

ФОТО: Міністр оборони Канади вдягнув вишиванку та зробив твіт українською

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
У Києві стартує неймовірне симфонічне шоу з пісочною анімацією "Петрик і Вовк"
Наступний матеріал
ООС: На Донбасі окупанти застосували "Гради" – ЗСУ зазнали втрат
Loading...

День вишиванки у Києві: Либідь одягла двометрову вишиванку зі Львова

Як одесити відзначають День вишиванки

Джамала привітала українців із Днем вишиванки

День Вишиванки в Україні: "Інформаційний ранок" долучився до висвітлення цієї акції

День вишиванки: Новіков у суді захищає Карпюка і Клиха в українській сорочці

Тернопільські чиновники провели патріотичний флешмоб до Дня вишиванки