Купити ж зелений сьогодні можна було спробувати - за 8,85-ть. Проте, знайти його для купівлі то практично нереальне завдання. Касири в обмінниках пояснюють - не змозі продати валюту, бо її їм люди просто не приносять, попит на валюту нині в Україні значно перевищує пропозицію.
Олег: «Это кошмар».
Жахом для пана Олега стали пошуки долара - три дні оббиває пороги банків і обмінників - безрезультатно.
Олег: «Хотів купить для себе, шоб віддать долг. Нічого немає».
Поки шукав іноземні гроші, вони здорожчали. Тільки за останню добу долар виріс на 12-ть копійок. А кожна копійчина «зверху» за американця збільшує борг Олега на сотні гривень. Готовий вже й більше платити, - але купувати нема що.
Галина, касир обмінника: «У меня ровно 70-т долларов в кассе».
Та й ті в касі більш як півгодини не пролежать - прогнозує касирка Галина. Вирахувала, останніми днями вдесятеро поменшало людей, які здають долар
Галина, касир обмінника: «Настолько мало, так никогда не било мало. Люди боятся, они не знают, что делать, они просто не сдают долар».
А от щоб купити, клієнти до обмінників ходять вервечкою.
Покупець: «Спросил, мне сказали, шо нету».
Покупець: «Хотел купить тисячу долларов, нету. Беда какая-то, наверное, у правительства надо спрашивать».
Минулого тижня головний урядовець запевняв, НАЦбанк не лише контролює ситуацію з гривнею, а й поліпшує свої позиції на валютному ринку. Тепер - на другому тижні обвалу національної валюти - в уряді помітили падіння і знайшли причну.
Сергій Арбузов, перший віце-прем'єр: «Кожен день протистоянь та небажання йти на компроміси ослаблює нашу державу насамперед економічно. Політична нестабільність тисне на ринок готівкової валюти. Є напруженість, попри відсутність економічний підстав для цього».
Ті, хто за стабільність і порядок мітингує у Маріїнському парку, з урядовцем солідарні, але з дорожчання іноземної валюти їх не лякає.
Перший перехожий: «Мені всьо равно, шо там з курсом, главне, щоб гривня була стабільна».
«Гривня, гривня, гривня, а при чом тут долар? (так гривня дешевшає!) у нас гривня. Все». Другий перехожий:
Проблеми з національною валютою пов'язують тільки з одним
Перший перехожий: «С Майданом».
Другий перехожий: «Если би в любой стране кидали зажигательную смесь в представителей власти, как ви думаете, бзнес интересовался би етой страной? Никогда».
Третій перехожий: «Майдан винуватий».
На Майдані такі звинувачення називають пусто-порожніми.
Перший протестувальник: «Ні в якому разі не майдан, через те, шо гроші давним-давно розкрадені, майдан тут нічого не вкрав».
Другий протестувальник: «Влада винувата, а хто ж може ще буть виноват».
Причина дешевизни української валюти - не тільки в нинішній ситуації - упевнені в асоціації українських банків. До падіння гривні роками доводили насамперед зовнішні борги.
Олександр Сугоняко, голова правління Асоціації українських банків: «Є необхідність платити по боргам в валюті. А у нас дефіцит торгівельний сальдо негативне. Майже на 20-ть мільярдів ми купили більше товарів, ніж продали Україна».
А нові державні позики провокують подальше здешевлення гривні - прогнозує експерт. Але радить українцям - не панікувати.
Інна Неродик, Ксенія Дворнікова, Анастасія Бабенко та Денис Ковальов, «5 канал».