Сьогодні - День рідної мови (репортаж)

  День рідної мови святкують сьогодні в усьому світі. Його мета - звернути увагу на мови що зникають. Для України ця проблема також актуальна - близько десятка мов визнані такими, яким загрожує зникнення. Деякими з них розмовляють лише на території України.

  Урумську мову - одну із мов греків Приазов`я - Олександр Рибалко вивчає уже кілька років. А цьогоріч навіть курував видання посібника із урумської. Зізнається, мову, якою говорили століттями, нині знає лише старше покоління.

  Олександр Рибалко, куратор проекту видання посібника "Урумська мова": "Так сталося, що зараз вона ніде офіційно не вивчається, ані в наукових закладах, ані в учбових. хіба що є в старому Криму є факультатив".

  Не в кращому становищі і мова кримчацька. За неофіціними даними, в Україні мешкає близько 8 сотень кримчаків. З них лише 5 відсотків володіють рідною мовою. Підручник видали лише нещодавно, щоправда, користуватися ним ніде, - шкіл немає. Кримчаки бояться - зникнення їхньої мови справа найближчих років.

  Юрій Пурим, кримчак: "Якщо немає шкіл, ні недільних, ні державних. як він, на чому він може триматися? Нас дуже мало, ми досягли тієї стадії, коли відродження нації дуже проблематичне. Є межа, після якої нація може не відродитися. Ми підходимо до цієї межі".

  Проблеми є й у численніших етносів. Так лише чверть українських циган володіє ромською.

  Валерій Сухомлинов, співголова асоціації ромів України: "Молодь уже не цікавиться, не має бажання навіть розмовляти. Навіть, що взагалі нонсенс для ромів - не хочуть співати своїх пісень, не хочуть танцювати".

  Захистити рідкісні мови могло б видання якісних книжок, а передусім словників, - розповідають у Конгресі національних громад. Це зберегло б мови для науковців та створило б умови для відродження. Так уже бувало зі зниклими мовами - запевняють фахівці. Видання книг мала б гарантувати Європейська Хартія регіональних мов, яку Україна ратифікувала 2003-го. Проте у нашій країні Хартія стала лиш аргументом у суперечках довкола російської, - пояснюють у Конгресі. Мови, які справді потребують захисту Хартії, до неї навіть не ввійшли.

  Тетяна Хорунжа, член конгресу національних громад: "Це частина культури спільної української. У нас не може бути культура греків або культура поляків, або культура караїмів чи кримчаків бути локальною, це частина, це складова української культури. І ми маємо так само зафіксувати їхню культуру, їхню мову".

  А поки що збереженням мов переймаються лише окремі ентузіасти. І сподіваються, що за багато років їхні слова усе ще розумітимуть.

  Олена Угрин, Юлія Крючкова, Олександр Зименко, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (8.85Мб)

  Попередній матеріал
  У Словаччині потяг врізався в автобус - 12 людей загинули
  Наступний матеріал
  До Дня рідної мови активісти НББ підготували низку пропозицій владі
  Теги:
  Loading...