Вакцина
Вакцина 5.ua

Смертельний недуг: чому в Україні два роки немає сироватки від правця

Сироватка зареєстрована Донецькою станцією переливання крові – її придбати Україна не може

В Україні вже два роки немає ліків від правця – а це смертельна хвороба, яку може підхопити будь-хто, просто травмувавшись. До прикладу, зчесавши лікоть чи коліно об асфальт. Утім, щоб дрібна побутова травма, на яку й уваги не звернеш, не стала вироком, варто підстрахуватися й оновити щеплення. Вакцини, на відміну від сироватки, у будь-якій поліклініці вдосталь.

"Ми прищеплюємо "Анатоксином" протиправцевим. Це те, що людині вводиться і потім виробляються антитіла. Сироватка – це вже готові антитіла до цієї проблеми. Сироватка вводиться, якщо пройшло більше 10 років від останнього щеплення. Тоді імунітет нульовий, і є можливість загибелі", – розповідає завідувач травмпункту Київської клінічної лікарні №6 Сергій Тищенко.

Відповідно до календаря профілактичних щеплень, укол проти правця роблять дітям до року. Ревакцинацію проводять у 18 місяців, 6 та 16 років.

Перші симптоми недуги можуть проявитися як за кілька днів, так і за кілька місяців. "У першу чергу – це утруднене ковтання. Утруднення рухів нижньої щелепи, а також сардонічна посмішка. Лікування – це протиправцева сироватка та анатоксин", – зазначає ортопед-травматолог Олександр Гапон.

Препарат "Анатоксин" є в Україні у достатній кількості, а от сироватку годі й шукати. "Сироватки від правця у наявності немає вже близько двох років. Постачальник сироватки – це була Росія. Зараз у зв'язку з натягнутими відносинами немає у нас ліцензії на ввезення цього препарату", – коментує Сергій Тищенко.

Майже рік тому на правець захворіла 6-річна Надія Савушкіна з Дніпропетровщини. Вона не мала щеплення проти недуги. Так вирішили її батьки. Дівчинка поранилася і за три тижні почала закидати шию назад. У неї були судоми, відмовляли ноги. Тоді волонтери привезли препарат з-за кордону.

"На коліна ставали, щоб цю сироватку дали. Корсет – це наслідки після хвороби. Спинка вирівнюється, та сильні головні болі. Буває печінка болить. Самі купуємо медикаменти від нервів", – розповідає мати Надії Савушкіної Ірина.

На це йде весь дохід родини. Загалом закуповувати сироватку має місцева влада. Та для цього необхідно, щоб препарат був зареєстрований.

У МОЗ спершу кажуть, що з'явився європейський аналог, який можна закуповувати. А згодом виправляються – мовляв, сталася помилка. Поки сироватка зареєстрована Донецькою станцією переливання крові. Її придбати Україна не може.

Людмила Голоднік, Наталія Світлова, Анна Кудрявцева та Андрій Ковбаса, "5 канал"

Попередній матеріал
Новий фейк від окупантів: "ЗСУ перекидають до Мар'їнки жінок-снайперш з Грузії"
Наступний матеріал
У МЗС створили робочу групу для вирішення проблем із безвізом
Loading...