Скульптор Демніг встановив в Україні кілька "каменів спотикання" (репортаж)

  Понад 20 тисяч пам`ятних знаків на вшанування жертв репресій. Саме стільки за десять років встановив німецький скульптор Гунтер Демніг. Його роботи вмонтовані в бруківку міст Німеччини, Австрії, Угорщини та Нідерландів. І ось з`явилися вони і в Україні. Свої творіння Демніг називає каменями спотикання. Каже - вмуровує їх у бруківку навмисне, щоб кожен, хто читає написи на каменях, у буквальному сенсі схилявся перед загиблими.

  90-річна Меланія Василенко чи не єдина у Переяславі-Хмельницькому, хто пам`ятає учительку Естер Дікінштейн. У часи другої світової жінку розстріляли нацисти. Тож нині для Меланії великий день - пам`ять про її наставницю увічнили в камені на порозі школи, де та викладала.

  Меланія Василенко: "Вона про себе не думала. Прийшла до мене додому у перший день війни і каже - мене райком посилає на евакуацію в колгоспи, поночуй у мене в хаті. А кажу - я так боюся, а вона махнула рукаю - нехай крадуть".

  Пам`ятний знак із прізвищем учительки до Переяслава привіз німецький скульптор Гунтер Демніг. Понад 13 років він мандрує світом та закладає камені на вшанування жертв репресій. Каже - створив їх уже близько 20 тисяч, більшість - у Німеччині, проте його роботи є й у Австрії, Угорщині та Нідерландах. Пояснює - прагне повернути загиблим із різних країн їхні імена.

  Гунтер Демніг, скульптор: "Людям треба повернути їхні імена, повернути їх на те місце, звідки вони родом. Я говорив із єврейською громадою і вони сказали, що за їхньою релігією важлива одна річ: людина не забута доти, доки не забуте її ім`я".

  У Переяславі-Хмельницькому скульптор заклав чотири пам`ятних знаки, окрім прізвища  вчительки-єврейки, увічнили дівчат-остарбайтерок, що загинули на чужині та учасницю партизанського загону, яку закатували нацисти. Скульптор сподівається - усі знаки залишаться в місті надовго. Хоча, зізнається - так трапляється не завжди.

  Гунтер Демніг, скульптор: "Із 20 тисяч моїх каменів приблизно 300 було сплюндровано. Я вважаю це невеликий відсоток. У одному із міст після встановлення зникло одразу 8 каменів. Але люди організували благодійний концерт та зібрали кошти на встановлення ще трьох десятків нових знаків".

  Не фашистів, а мисливців за кольоровими металами - остергіається мер Переяслава-Хмельницького. Проте обіцяє - їм від каменів нічого не перепаде.

  Самі ж організатори додають - хотіли б, щоб ці камені стали пам`яттю не лише про конкретних людей, а й про сотні тисяч загиблих зі схожими долями.

  Олена Угрин, Орест Пона, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (8.32Мб)

  Попередній матеріал
  Забудовник захопив частину будинку на Березняках (репортаж)
  Наступний матеріал
  Німецькі лікарі дозволили судити Дем`янюка
  Теги:
  Loading...