СБУ презентувала виставку світлин "УПА. Історія нескорених" (РЕПОРТАЖ)

  Служба безпеки України спільно з науковцями презентувала оновлену виставку світлин "Українська Повстанська Армія. Історія нескорених". У приміщенні колишнього київського управління КДБ до огляду представили близько півтисячі фотокарток з архівів СБУ, що розповідають про життя українських повстанців.

  Давній підпільник ОУН та вояк УПА Степан Семенюк раніше ніколи б і не подумав, що отримуватиме медалі  та відкриватиме фотовиставку про бойовий шлях Української Повстанської Армії на Володимирській, 33 в залі колишнього приміщення КДБ. Півстоліття тому його побратимів-повстанців водили сюди хіба що на допити.

  Степан Семенюк, ветеран Української Повстанської Армії: "Ми жартуючи сюди йшли і казали, що добровільно йдемо до будику який колись був найвищим у Києві. Бо з нього було видно аж на Колиму".

  Служба безпеки України відкрила свої архіви для науковців. Як результат - композиція, складена з півтисячі унікальних світлин, на яких видно, хто ж такі були ці "хлопці з лісу", чим жили і за що боролися. От вояки УПА складають присягу, поклавши руку на зброю. Це власне текст самої присяги. От вони переходять гірську річку. А це вже біля захопленого німецького літака. Ни цих фото видно, що в УПА були і жінки. А ці повстанці спинилися на обід під час рейду Карпатами. Проте не скрізь ці хлопці й дівчата усміхненні. На цьому фото група полонених повстанців стоїть перед розстрілом гітлерівцями. Є світлини і з радянських концентраційних таборів, куди чимало партизанів потрапило після війни. Окрема експозиція - виявлені енкавеесівцями криївки УПА, в архівах СБУ зберіглося кілька сотень таких детально змальованих креслень.

  Олександр Іщук, співробітник галузевого архіву СБУ: "Ви бачите, криївка знаходилися під землею. До неї був окремий хід - "лаз", який був замаскований деревом, ящиком в яке було посаджене дерево спеціально, щоб не можна було виявити цей хід. З бункера була вентиляція під кущ. Ви бачите, що ті люди які креслили схему вони зобразили підпільників залитих кров`ю. Очевидно був бій, ці люди загинули".

  Фотокарток УПА збереглося мало. Адже кожна фотосесія проходила під суворим контролем Служби Безпеки Організації Українських Націоналістів. Підпільники боялися, що фото зможуть використати їхні майбутні кати з НКВС. Тому на схемі, що відображає структуру командування УПА, є незаповненні клітинки без фото. Як виявилося, побоювання не були марними.

  Володимир В`ятрович, упорядник виставки: "Ви можете побачити на багатьох фотографіях чорнилом написані цифри, які ми спеціально не стирали. Тобто їх використовували справді для опізнання і подальших репресій проти повстанців чи тих хто їх підтримував".

  СБУ ж планує використовувати ці фото вже не для упізнання колишніх бійців УПА, а щоб зруйнувати міфи, сформовані радянською пропагадою, про те, що УПА, мовляв, не лише не воювала з німцями, а ще й допомагала їм, або що УПА не підтримувало місцеве населення, а самі повстанці були просто безідейними бандитами. Опіку над просвітницькою діяльністю СБУ тримає сам Валентин Наливайчекно.

  Валентин Наливайченко, в.о. Голови СБУ: "Ця виставки відвідає всі обласні центри України. Ми обіцяємо, що громадяни України і почують, і побачать правдиві документи про український визвольний рух".

  Кияни зможуть на власні очі побачити унікальні розсекречені фото в будинку культури СБУ з 2 червня.

  Олександр Аргат, Володимир Леонов, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (9.76Мб)
  Попередній матеріал
  Мітинг на підтримку НАТО відбувся у Миколаєві
  Наступний матеріал
  У Китаї внаслідок землетрусу з берегів виходять озера - у країні масово евакуюють людей
  Теги: