СБУ презентувала електронний архів розсекречених документів

  Матеріали КДБ, що стосуються Голодомору, сталінських репресій, визвольної боротьби українських повстанців та дисидентів можна переглянути в спеціально обладнаному інформаційному залі просто в будівлі колишньої радянської спецслужби. А незабаром більшість розсекречених архівів потрапить до інтернету.

  Фігурант звітів донощиків, в`язень радянських концтаборів і легенда українського спротиву Левко Лук`яненко хоче нарешті дізнатися - як під нього "копав" КДБ і що "нарили" шпиги. Тепер це нібито просто -  2 жовтня запрацював відкритий електронний архів СБУ. Варто лише ввести прізвище чи ключове слово і пошукова система видасть усі відповідні документи чи фотографії. Перша спроба в пана Левка не надто вдала - пропонуються до пепегляду лише кілька статей із сучасних ЗМІ. Каже цікаво було б побачити інше.

  Левко Лук`яненко, український дисидент: "Хто за нами слідкував, хто нас заложив. Досі це було недосяжно. Я думаю, що й вони не дадуть".

  Натомість доступно більше чотирьох тисяч розсекречених документів з архівів СБУ, що стусуються подій Голодомору, діяльності підпільників з ОУН та УПА, сталінських репресій в Україні та дисидентського руху. А ще одна тисяча фотокарток. Загалом 23 гігабайта колись таємної інформації. Зайти в базу даних можна з восьми комп`ютерів у залі архіву. Пізніше упорядники планують викласти всю інформацію в інтернет. Дані оновлюватимуть щодня. Працювати з колись секретними матеріалами зможе будь-хто у будні з 14 до 17 години.

  Володимир В`ятрович, радник голови СБУ: "Завдання СБУ полягає в тому, щоби зробити доступними і вигідними опрацювання цих матеріалів. Ми не будемо самі спеціально займатися опрацюванням тих матеріалів. Ми їх розмістили тут. Кожен може скачати їх з посиланням на галузевий архів СБУ, це єдина наша вимога".

  Тим часом пошуки Левка Лук`яненка увінчалися успіхом. У розділі про українських дисидентів він знаходить фотокопію доповіді керівництву КДБ, в якій він серед інших зазначений як керівник антирадянської спілки. Тож ветеран українського національного руху один із перших користується новим сервісом Служби безпеки України. Бере копію документа, який десятки років тому поламав долю не одній людині, до власного архіву на пам`ять.

  Олександр Аргат, Андрій Асауленко, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (6.75Мб)

  Попередній матеріал
  Транспортна колізія між Тимошенко та Ющенком (РЕПОРТАЖ, ВІДЕО)
  Наступний матеріал
  Литвин: ми не будемо брати участі в політичних "розводках"
  Теги:
  Loading...