Шоста річниця захоплення бойовиками артпростору "Ізоляція" в Донецьку. Нині там окупанти облаштували катівню. Напередодні ж колишні бранці бойовиків зустрілися у столиці, де нині облаштувався фонд "Ізоляція".
9 червня 2014-го терористи з так званої "ДНР" захопили найбільший артпростір у Донецьку – "Ізоляцію" – та перетворили її на катівню.
"Це тероризм і це сучасний концтабір", – розповів Дмитро Потєхін.
Наприкінці літа 2014-го блогер Дмитро Потєхін на свій страх та ризик поїхав до окупованого Донецька, щоби написати статтю до канадського журналу про війну. Але побачив і відчув навіть більше, аніж очікував. 48 днів чоловік провів в "Ізоляції".
"Мене вважали американським шпигуном і вони хотіли мене перевербувати, і тому мене не сильно катували, але в принципі, обмеження волі плюс обмеження інформації – це спосіб катування", – переконує блогер.
Понад два десятиліття Галина Гайова пропрацювала старшою медсестрою в акушерському відділенні докучаєвської лікарні. Після початку війни до місцевих медиків із пораненнями та хронічними хворобами зверталися російські кадрові військові. Шістдесятилітня жінка з проукраїнською позицією документувала їхні прізвища. І саме цей доказ не можна було спростували, коли на Покрову – 14 жовтня 2016-го – її затримали.
"Я їх написала в списки, фамілії, адреса і тому подібне, навіть деякі були паспортні дані. – А де цей список був? – Цей список я передала хлопцям із контррозвідки у Волновасі. Ну там було вісімдесят людей записаних. Але звідкись у них з'явилася та бумажка, моєю рукою написана. У них у МГБ, вони мені його показали", – каже Галина Гайова.
Одинадцять місяців Галина Гайова в "Ізоляції". Замість того, щоб розповідати про знущання, згадує про те, що тримало на плаву в ув'язненні.
"Там стояло піаніно, там стояли стільці, як у кінотеатрі, там були костюми концертні віночки – це те, що надихало", – розповіла жінка.
Саме в "Ізоляції" Галина Гайова познайомилася з донеччанкою Валентиною Бучок, яку бойовики запроторили до катівні за підозрою у співучасті у вбивстві бойовика "Мотороли".
"Працювали там нелюди. Умови утримання – на той момент не було ніяких. З керівників на той момент, хто там головний (банди), говорив – хто не працює, той не їсть. Я говорю, я інвалід 3-ї групи, працювати я не буду, хочете вбивайте, що хочете робіть. Ось. Мене перевели", – згадує Валентина Бучок.
Колишні полонені зустрілися у столиці у просторі, де нині облаштувався фонд "Ізоляція". У шосту річницю дивляться документальний фільм, де і вони, зокрема, в головних ролях. Автор – донеччанин, колишній прокурор, а нині журналіст Сергій Іванов.
"Це літопис злочинів. Те, що робили з героїнями нашого фільму на території цієї "Ізоляції" – цей злочин він має отримати правову оцінку вже в контексті міжнародного судочинства, і люди мають бути притягнуті", – наголосив автор фільму.
Уже в липні "Ізоляція" повертається на Донбас. Поки що – лише в Соледар.
"Мистецька експедиція. Будемо займатися з місцевими митцями. Ми приїдемо з нашою командою, потім туди приїде наш мистецький автобус", – повідомила директор фонду "Ізоляція" Оксана Саржевська-Криченко.
Але головним для "Ізоляції" давно є не мистецтво, а захист прав тих, чиї долі перемолола війна.
Леся Головата, Сергій Клименко, "5 канал"