politolog.net

В КДБ його називали "Хитрим лисом": 10 фактів до роковин вбивства Степана Бандери

За вбивство Бандери агент спецслужби Богдан Сташинський отримав від радянського уряду орден Бойового Червоного прапора

Сьогодні, 15 жовтня, відмічаються 57 роковини вбивства Степана Бандери – українського політичного діяча, одного з чільних ідеологів і теоретиків українського націоналістичного руху XX століття, голови Проводу ОУН-Б після розколу Організації українських націоналістів. 

5.ua підготував 10 фактів про неоднозначну історичну особу

1. Лідеру ОУН кілька років успішно вдавалося уникати підісланих вбивць, за що у спецслужбі СРСР його прозвали "Хитрим лисом".

2. Степан Бандера з дитинства хворів на ревматизм суглобів. Це не завадило йому спромогтися вступити до "Пласту", займатися бігом, плаванням, лещатарством (гірськими лижами) та кошиківкою (баскетболом). Народившись у сім'ї священика УГКЦ, протягом життя він не палив і не вживав алкоголь, сповідував християнство.

3. Два брати Бандери (Василь та Олександр) загинули в концлагері Освєнцим у 1942, а наймолодший (Богдан) – у підпіллі на Херсонщині чи Миколаївщині 1943 чи 1944 року.

4. З червня 1934 по вересень 1939 сидів у польських тюрмах Львова, Кракова, Варшави та Берестя-Литовського, звідки вирвався завдяки окупації східної частини Польщі військами СРСР.

5. Бандеру вибирали Провідником всієї ОУН та Закордонних Частин у 1940, 1947, 1953 та 1955 роках. Він добровільно зрікався головування у ЗЧ ОУН у 1948, 1950 та 1954 роках, щоб довести безпідставність звинувачень в диктаторстві та амбіціях влади.

6. Був вбитий агентом КДБ Богданом Сташинським за допомогою помпи з синильною кислотою, так само, як і 1957 року в Мюнхені Лев Ребет – його соратник (протягом 1940-1947 рр.), та головний опонент (1948-1957 рр.). За виконання завдання Сташинський отримав від радянського уряду орден Бойового Червоного прапора.

7. Степана Бандеру вважається визначним теоретиком українського націоналізму. З 1946 по 1959 роки він написав понад 40 статей – Збірка "Перспективи української революції" налічує 640 сторінок.

8. У 1950 році більшовицька пропаганда називала УПА "інтернаціональною збираниною", бо в її лавах воювали представники 13 різних націй. Самим Бандерою співдія різних націй на позиціях націоналізму розглянута у кількох творах, наприклад: "Фронт поневолених націй".

9. В жодній зі своїх праць Бандера не ставився зверхньо чи вороже до представників інших народів. Навіть виступи проти росіян обґрунтовується не етнічними засадами, а боротьбою з "московським імперіалізмом", носіями ідеології якого вони найчастіше виступають.

10. У відповідь на позбавлення Степана Бандери звання Героя України у 2010 році, низка міст західної України – понад 20 поселень різного розміру – присвоїла Степанові Бандері звання почесного громадянина.

Попередній матеріал
Байден пообіцяв відповісти на кібератаки з Росії
Наступний матеріал
Церемонія передачі озброєння та військової техніки особовому складу ЗСУ - відео
Теги:
Loading...
Бандера, Шухевич та Савченко: чому українці ідеалізують своїх героїв – інтерв'ю

Бандера, Шухевич та Савченко: чому українці ідеалізують своїх героїв – інтерв'ю

Від сьогодні на карті Києва з'явився проспект Бандери

Від сьогодні на карті Києва з'явився проспект Бандери

Офіційно: Московський проспект у Києві став проспектом Бандери

Офіційно: Московський проспект у Києві став проспектом Бандери

У Рівному заклали камінь на місці пам'ятника Бандері

У Рівному заклали камінь на місці пам'ятника Бандері