Репортаж про колонію для жінок ув`язнених довічно (відео)

  На 17 жінок – 48 убивств. Це локальна статистика качанівської жіночої колонії – єдиної в Україні, де утримують ув`язнених на довічний термін. Закон дозволяє таким засудженим просити помилування після 20 років, проведених за ґратами. Для більшості українських жінок які скоїли вбивство, це те саме, що позбавлення волі до кінця життя. Про можливі зміни порядку дострокового звільнення "довічників" тепер говорять дедалі частіше.

  Вони живуть, харчуються та працюють окремо від інших засуджених. У спеціальному блоці для довічно ув`язнених – 17 жінок. Більшості з них вирок виголосили ще до відмови України від смертної кари. Але потім розстріл замінили на тюрму без права звільнення. Цей сектор колонії – взірцево-показовий. Комісії зі столиці та з-за кордону приїздять нерідко. Принаймні на умови утримання "довічниці" не скаржаться.

  Валентина Молчанова, ув`язнена на довічний термін: "По телевизору смотришь, и жалко мне тех людей, которые на воле. Показывают, в каких условиях они живут. Там газ отключен, электричество отключено. Так люди добрые! Кому плохо на воле, тяжело выживать, приходите к нам. Я сюда попала – и не жалею".

  Заяви довічниць часто - звичайне вихваляння, попереджають наглядачі. Характери у жінок-убивць важкі. Шестеро мають в особових картках запис: схильність до самогубства. Вони потребують особливого ставлення. А психологів у колонії лише двоє – на вісімсот засуджених.

  Олександра Погодіна, психолог колонії № 54: "И фильмы смотрим, и беседы, и тестирования, и общение. А досконально знать всех – это просто невозможно. Нужно увеличить штат психологов, для того чтобы была тщательная работа с определенным кругом лиц".

  Ніна Мосіна у сварці за спадок позбавила життя свою тітку. Довічний термін отримала як рецидивістка: раніше відсиділа 15 років, теж за вбивство. За три роки в колонії у неї не було жодного побачення з рідними.

  Ніна Мусіна, ув`язнена на довічний термін: "Внук у меня учится в училище, первый год вот оканчивает. Девочка в интернате находится. А сестра… Мы с ней не конфликтуем, но не общаемся после всего этого. Мне бы хотелось ей в Бердянск передать такой привет огромный. И сказать, что еще есть шансы, мы еще увидимся".

  Шанси будуть лише в разі змін у законодавстві. Дискусію щодо них ініціює департамент виконання покарань. Приміром, у Західній Європі порівняно небагато осіб, засуджених до довічного ув`язнення, залишаються у неволі до смерті, є спеціальні умови для їхнього виходу. В Україні ж "довічники" мають право просити Президента про помилування лише після 20 років за ґратами.

  Леонід Суботенко, начальник організаційно-аналітичного управління Державного департаменту виконання покарань: "Потім вони можуть перейти як обичні засуджені, термін 25 років, і по трьом четвертям звільнитися. Це по суті вони повинні відсидіти 38 з копійками років у місцях позбавлення волі. І це є для кожної людини, навіть для убивці, надзвичайно важка життєва ситуація".

  Для утримання довічно ув`язнених потрібен спеціально навчений персонал, а невдовзі знадобляться і нові приміщення, прогнозують у департаменті. Адже найближчі 10-12 років кількість осіб, засуджених до максимального терміну, лише зростатиме. Нині в судах щонайменше 100 справ, вироком у яких може стати довічне позбавлення волі. І, цілком імовірно, в секторі підвищеного рівня безпеки Качанівської жіночої колонії буде поповнення.

  Микола Піддубний, В`ячеслав Кузьменко, Харків, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (9.26Мб)

  Попередній матеріал
  НУНС вимагає розпуску Севастопольської міськради
  Наступний матеріал
  Ще два банки збанкрутували у США
  Теги:
  Loading...