5 канал

"Провокація, спланована третьою силою": Правоохоронці відкрили кримінальне провадження через пошкодження пам'ятника на Львівщині

На Львівщині зруйнували меморіальний комплекс, встановлений у пам'ять про мешканців польського села Гута-Пеняцька, знищеного під час Другої світової війни. Достеменно невідомо, коли саме відбувся акт вандалізму

Пам'ятник розташований за кілька кілометрів від найближчого села. Перша інформація про спаплюжений меморіал з'явилася у російських ЗМІ ще напередодні, місцеві ж мешканці викликали поліцію лише у вівторок. Представники влади та історики уже заявили, що це провокація третьої сили з метою погіршити українсько-польські відносини.

Меморіал убитим полякам, які жили у селі Гута-Пеняцька, встановлений за 3 км від села Жарків – просто посеред поля. Роман Мельник живе найближче до пам'ятника – його будинок на околиці села. 80-річний дідусь розповідає, на Різдво дорогою до меморіалу проїжджав автомобіль, якого в селі, де всі один одного знають, раніше ніхто не помічав.

Меморіал складався з пам'ятного хреста та двох плит, на яких викарбувані прізвища поляків, мешканців села, вщент зруйнованого за років Другої світової. Хрест злочинці зруйнували, а плити розмалювали.

Місце зруйнованого пам'ятника огороджено червоною стрічкою. Тут досі працюють криміналісти. Правоохоронці розглядають кілька версій скоєння злочину.

З метою безпеки слідства версії не розголошують. Коли саме спаплюжили меморіал – теж досі невідомо. Повідомлення про злочин надійшло правоохоронцям лише у вівторок.

"Злочин передбачений статтею 161 ч.3 кримінального кодексу України. Стаття, яка передбачає скоєння злочинів по приниженню національної гідності, розпалення міжнаціональної ворожнечі", – розповів начальник ГУ НП у Львівській області Валерій Середа.

Гута-Пеняцька – польське село, яке існувало до 1944 року. Під час Другої світової гітлерівські війська провели каральну операцію – за співпрацю з партизанами усіх мешканців вбили, а будинки спалили. У пам'ять про ці жертви 2005 року встановили меморіальний комплекс. Представники української та польської влади переконані: це провокація, спланована третьою силою.

"Однозначно тут простежується сила третьої сторони. Чомусь, що дуже дивно, спершу з'явилася інформація в російських ЗМІ, після того у нас. Ми пригадуємо, ще в 90-х роках багато українських пам'ятників спецслужбами КГБ були підірвані, тому почерк простежується. Написи на пам'ятнику також стверджують, що це слід третьої сторони", – наголосив секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета.

"Це є провокація, з метою погіршити стосунки України та Польщі. Але ми не допускаємо погіршення україно-польських відносин. Очікуємо на результат роботи правоохоронців", – додав генеральний консул Польщі у Львові Вєслав Мазур.  

Зловмисникам, які зруйнували пам'ятник, загрожує до 8 років позбавлення волі.

Марічка Кужик, Євген Радіон, Львівська область, "5 канал".

Попередній матеріал
Через акцію в залі суду засідання у справі розгону "Євромайдану" беркутівцями перенесли
Наступний матеріал
Наслідки негоди в Україні: населені пункти без світла та обмеження руху на дорогах
Теги:
Loading...