5 канал

Пошесть короїдів: жук шаленими темпами знищує українські ліси

Жук-короїд шаленими темпами знищує українські ліси - і зараз ідеться не про тих ницих ділків, які вирубують ліси на продаж за кордон, а про справжніх комах, у яких тільки на Волині - кажуть екологи - 12-ть тисяч осередків розмноження. Як не дивно, але єдиний спосіб врятувати ситуацію - повирубувати заражені дерева

Цей маленький жучок-короїд вгризається в кору дерева та перетворює молоде насадження на сухостій. Після цього деревина придатна хіба що на дрова.

"Масовості такої я ще не бачив. Я починав з майстра лісу, але такої масовості, таких уражень насаджень – це просто жах", - говорить директор Колківського лісгоспу Олександр Чернишен.

Якщо торік на Волині жук знищив 1,5 тис. га лісу, то цього року вже понад 7 тис  , підрахували лісівники. Від шкідника потерпають іще шість областей.

"Це – явище глобальне і це пов'язано саме зі зміною клімату. Короїд не винен, він є індикатором", - зазначає завідувач лабораторії захисту лісу, академік Валентина Мєшкова.

У обласному управлінні лісового господарства вбачають єдиний вихід - вирубати хворі дерева. Мовляв, кожен уражений гектар наступного року перетворюється на три. І нарікають на законодавство, яке забороняє санітарну вирубку в заповідниках. Саме на таких територіях розташована третина уражень.

А ось науковці, що приїхали на Волинь оцінити масштаб проблеми, кажуть: ліс можна і не рубати.

"Протягом 3-х років якщо нічого не робити на межі зі зрубом, то далі вже не сохне. Всі жуки, що вилетіли з сухого дерева, вони можуть заселяти тільки ослаблені. Якщо ослаблених мало — вони розпорошуються по масиву і далі осередок не йде, а якщо весь час рубати — воно далі буде йти. Це ще в Карпатах було показано років 40 тому. Ялину забирали і наступний ряд знову сох — і так воно може бути весь", - зазначила завідувач лабораторії захисту лісу Валентина Мєшкова.

Тим часом, еко-активісти не виключають: у заявах державних лісівників можуть бути бізнес-мотиви.

"Ттреба було це попереджувати. Про те, що ця проблема буде через деякий час — про це можна було знати і вчинити різні заходи. Наприклад, розгустити насадження, прибрати зайві дерева, оперативно прибрати хворі дерева, які є. Я не знаю жодного факту, щоб працівник лісгоспу був покараний за те, що він неправильно призначив санітарну рубку", - говорить активіст ГО "Екологія-Право-Людина" Петро Тєстов.

Вже цього місяця спеціальна комісія вирішуватиме, чи оголошувати на Волині надзвичайний стан через нашестя короїдів. Обласна влада тим часом ініціює звернення до центральної влади з проханням негайно розглянути питання санітарної вирубки на загальнодержавному рівні.

Олег Ткачук, Волинська область, "5 канал".

Попередній матеріал
У Києві відбувся 15-й "Котоярмарок"
Наступний матеріал
У Києві знищено графіті часів Майдану - сюжет
Теги:

Пожежа на Дніпропетровщині: до гасіння залучили сили Нацгвардії та авіацію

На Херсонщині борються з лісовою пожежею площею 10 гектарів

Був ліс – тепер поле: у Польщі з висоти пташиного польоту показали наслідки смертельного буревію

"Зупинити це божевілля": Клімкін прокоментував ядерні випробування КНДР

За мужність і самовіддані дії: Порошенко нагородив 67 українських військових

IT-музей у львівській квартирі: Найдавнішому експонату майже 40 років