Вже 5-й місяць як вільно плавати українськими водами Чорного та Азовського морів не дає флот російської федерації. Акваторія замінована, а тонни нашого зерна простоюють у портах. Вивезти його і зупинити нарешті світову продовольчу кризу з'явився шанс після переговорів у Стамбулі.
Туреччина. 13 липня. На чотиристоронню зустріч зібралися делегації України, ООН, Туреччини та росії. Головне питання порядку денного – як розблокувати експорт зерна з українських портів та запобігти зерновій кризі? У такому форматі Україна та ерефія перемови вели вперше.
Розмова тривала півтори години, згодом повідомили журналісти. Про підсумки зустрічі першим розповів турецький міністр оборони. Каже: була конструктивною і сторони домовилися створити у Стамбулі спільний координаційний центр, який здійснюватиме спільний контроль біля входу та виходу з портів і забезпечуватиме безпеку маршрутів суден, які перевозитимуть зерно та інші види продовольства.
І для безпечного судноплавства Україна запропонувала алгоритм навігації в Чорному морі, – про це в середу ввечері повідомив керівник Офісу президента Андрій Єрмак. Про стамбульські перемови у вечірньому зверненні згадав і Володимир Зеленський.
"Я вдячний Організації Об'єднаних Націй та Туреччині за відповідні зусилля. Якщо вдасться зняти російську загрозу для судноплавства в Чорному морі, це зніме гостроту світової продовольчої кризи. Українська делегація доповіла мені, що є прогрес. Найближчими днями погодимо деталі із генеральним секретарем ООН", – розповів президент Зеленський.
Генсек ООН Антоніу Гутерріш із реакцією не забарився. Чотиристоронню зустріч назвав променем надії у світі, затьмареному кризами.
"Сьогодні ми побачили важливий крок для безпечного експорту українського збіжжя Чорним морем. Потрібна ще технічна робота. Я впевнений, що наступного тижня ми зможемо остаточно домовитися", – сказав генсек ООН Антоніу Гутерріш.
Якими можуть бути умови – подробиці з'явилися у закордонних ЗМІ. The Wall Street Journal із власних джерел повідомляє: сторони домовилися розблокувати 3 порти, зокрема в Одесі. З них зерно можна буде відправити у супроводі українських військових кораблів. Маршрут буде захищений, морську територію частково розмінують. Але як це відбуватиметься – ще питання.
"Все впирається в питання безпеки, якщо розміновувати порти, то чи є гарантія, що на них не нападе росія, коли це станеться, знову ж таки, якщо розміновувати, де гарантії що на кораблі не нападуть, якщо вони будуть вивозити зерно", – зауважив експерт із питань міжнародної політики та близького сходу Українського інституту майбутнього Ілія Куса.
Серед інших пунктів домовленостей такий – військово-морські сили Туреччини перевірятимуть порожні кораблі, які прибуватимуть в українські порти. Перевірку суден росія раніше хотіла робити одноосібно, оскільки боїться, що морським шляхом в Україну завозитимуть зброю із Заходу.
"Це буде перевіряти Туреччина і ООН як посередники? Чи сюди допустять і росію, як вона цього хоче. Якщо ідеться, щоб сюди долучити росію, це має перекреслити ввесь сенс переговорів, тому що від росії можна чекати чого завгодно", – наголосила старша наукова співробітниця Інституту економічних досліджень Ірина Коссе.
Що б не придумала росія, експорт з українських портів не відновиться без гарантій безпеки, заявив очільник МЗС Дмитро Кулеба.
"Будь-яка домовленість про експорт зерна повинна гарантувати, що росія дотримуватиметься коридорів, не проникатиме в гавань, не атакуватиме порти і не обстрілюватиме їх із повітря ракетами", – зазначив голова МЗС України Дмитро Кулеба.
Домовленості окреслили, але чи погодяться на такі умови офіційний Київ і кремль – ще питання. Аби узгодити остаточні деталі документа – ще раз зберуться у Стамбулі, ймовірно, наступного тижня.
"Розуміють, що продовольча криза буде наростати з часом, вони зацікавлені витіснити Україну з світового ринку продовольства, а по-друге, загострити продовольчу кризу аби потім вибити з Заходу послаблення санкцій, коли буде відповідний момент", – пояснює експерт.
Тим часом вивезення за кордон в українських сховищах чекає приблизно 18 мільйонів торішнього вражаю.
Збіжжя потрохи вдається експортувати сухопутними маршрутами, що обходиться суттєво дорожче, ніж морем. Вивезення за кордон частково збільшилося після звільнення острова Зміїний, завдяки чому відновили судноплавство каналом Дунай – Чорне Море. Але цього замало.
"Наразі ми вийшли на експорт альтернативними шляхами: залізниця, авто, річкові порти Дунаю, близько 2 мільйонів тонн. Це недостатньо, щоб сільське господарство, агросектор могли нормально працювати, це фактично той обсяг врожаю, що є минулорічний, а ще цьогорічний формує експортного надлишку на 3 роки, нам треба подвоїти ці темпи, до 4-5 млн тонн, без розблокування портів", – сказав гендиректор Українського клубу аграрного бізнесу Роман Сластьона.
Тим більше нині українські аграрії вже почали збирати новий урожай.
"Вже другий тиждень збір пшениці, і там прогноз теж великий, 18-19 мільйонів. Об'єми великі, навіть враховуючи суттєве падіння у порівнянні з минулим роком", – повідомив міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський.
Зрештою, якщо порти не розблокують, через кілька місяців можуть виникнути проблеми зі зберіганням зерна.
"Десь в жовтні, коли ми прийдемо до збирання пізніх культур, кукурудза, соняшник, буде недостатньо елеваторів, складів", – зауважує Роман Сластьон.
І якщо Україні зерна вистачить на кілька років, то блокада морських портів може загрожувати продовольчій безпеці мільйонів людей із бідніших країн світу.
"Зараз ми говоримо, що дефіцит продовольства на ринку, спричинений війною в Україні, якраз призводить до зростання цін", – наголошує фахівець.
"Україна з зерном буде, для нашої продовольчої безпеки загрози немає. Країн, які найбільше залежні від українського зерна, це країни Африки, Туніс, Ліван, Шрі-Ланка. Для них українське зерно було доступним і дешевим, те зерно, яке зараз виходить на ринки дорожче", – відзналила старша наукова співробітниця Інституту економічних досліджень Ірина Коссе.
Без українського зерна ці країни чекає гостра економічна криза. А за умов, якщо блокада затягнеться, ситуація може обернутися навіть голодом.
Ірина Сисак, Юрій Усік, "5 канал".
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.