Полтава не хоче встановлювати вже готовий пам`ятник Мазепі [репортаж]

  Пам`ятник Іванові Мазепі, який ще у 2009-му мали встановити у Полтаві, досі не доїхав до місця призначення. Монумент стоїть на околицях Києва, він уже позбувся ґудзика, але Полтава своє добро на бронзового гетьмана так і не дала.

  Сприяння встановленню пам`ятників Мазепі вважав за свій обов`язок президент Віктор Ющенко. До 300-річчя Полтавської битви він видав указ, за яким Україна мала гідно вшанувати українсько-шведський союз.  

  Безпритульний Мазепа. Доля бронзового гетьмана складається більш ніж драматично. Уже два роки він, схований від людського ока, поневіряється на творчо-виробничому комбінаті, на задньому дворі. Тут зимує і міряє своїм гетьманським поглядом тутешні гаражі.

  Біля нього паркуються машини, на його ґудзики уже встигли покласти око чи то шанувальники гетьмана взяли собі на память, чи поціновувачі бронзи, з якої Мазепу відлили.

  Микола Білик, скульптор, автор пам`ятника: "Та гудзик то таке діло - то відкрутили. Ми вже відлили три-чотири гудзика.

  Журналіст: "То, може й на булаву хтось зараз посміє?"

  Микола Білик, скульптор, автор пам`ятника: "То все зварене, гудзики вкручуються. Ну нічого, тепер ми хитріше зробимо".

  Це автор монумента прийшов подивитися на своє дітище. Відлили його на пожертви благодійників - разом із постаментом - це мільйон триста тисяч гривень. Навідується скульптор до Мазепи рідко.

  Микола Білик, скульптор, автор пам`ятника: "Рідко, з цього образу вже вийшов".  

  Тож самотність гетьмана розділяє з ним хіба що  польський поет Юліуш Словацький. Та й того, кажуть, незабаром заберуть і поставлять у центрі Києва. Для Мазепи натомість притулок пропонує пенсіонер з Полтави Василь Ковальчук. Готовий віддати монументу шмат свого подвір`я. Правда, прилаштувати збирається не всього гетьмана  

  Василь Ковальчук, правозахисник: "Без постамента, верхня частина памятника. Це сидячий гетьман з булавою в руках, оце його місце".

  Та автор памятника віддавати своє творіння не збирається.

  Микола Білик, скульптор, автор пам`ятника: "Постамент і фігура - це єдине ціле, щось забереш - і памятника немає. Це все рівно, що людина йде в костюмі, а штани забув. І тому, що хтось там хоче поставити одну голову - ну, то люди фантазують собі - хай фантазують".

  Але пенсіонер Ковальчук все одно чекає Мазепу на своєму обійсті. Уже вирішив - пускати усіх охочих віддати гетьману честь не буде. Тому майструє ворота. Притулок надає тимчасовий.

  Василь Ковальчук, правозахисник: "На півроку, на рік, не більше. Звичайно. До того, коли зросте свідомість українського люду міста Полтава".

  Свідомість полтавців ще формується. Потрібен їм Мазепа, чи ні - одностайності нема.

  Полтавці: "Я думаю, що нє. Ну от не знаю -він для мене не герой".

  Полтавці: "Мазепа - це як діяч, то єсть козак, гордість нації. То єсть він... Ну шо він?"

  Полтавці: "Хай буде, хай буде..."

  Статистику знає новообраний мер Полтави. Підрахував особисто - тільки шість відсотків містян за пам`ятник. Те, що монумент простоює на столичному комбінаті - не його, міського голови, турбота.   

  Олександр Мамай, міський голова Полтави: "Мене цікавлять проблеми міста. Якщо буде прийнято рішення Президентом чи Верховною Радою - то яке б рішення не прийняли, я буду виконувати". 

  Автор монумента зневірився остаточно.

  Микола Білик, автор пам`ятника: "Я вже не хочу, щоб він в Полтаві був, бо Полтава не доросла до такого памятника".

  Очевидно, не доріс і Київ. Столичний Мазепа мав гарцювати на коні. Для нього виділили місце на площі Слави поруч із меморіалом жертвам Голодомору - він уже мав стояти. Та досі скульптуру навіть не відлили. 

  Ольга Петрів, Олена Орлова, Дмитро Большаков, 5 канал.

  Попередній матеріал
  Теракт в іракському місті Тікріт - 60 загиблих
  Наступний матеріал
  У Мексиці - день освячення домашніх тварин
  Теги:
  Loading...