Пам`ять закатованих у в`язниці на Лонцького вшанували у Львові

  Пам`ять закатованих у в`язниці на Лонцького вшанували у Львові. Цю тюрму дослідники називають уособленням жорстокості окупаційних режимів на Західній Україні: тут містилися катівні польського, німецького та радянського режимів. Серед політичних в`язнів цієї буцегарні чимало відомих українців, поляків та євреїв. Панахиду за загиблими тут відправили священники усіх конфесій.
  Два місяці довелося провести у в`язниці на Лонцького Роману Яремкевичу та Володимиру Скорику, допоки тривало слідство у їхній справі. 17-річних юнаків заарештували за друк та розповсюдження антирадянських листівок. Чоловіки і досі з жахом пригадують дні, проведені за ґратами. Тепер уперше за 60 років вони зможуть побачити ті камери та помолитися за тих, кому не вдалося вийти з в`язниці живими.

  Роман Яремкевич, колишній політв`язень: "...як мене запхали туда з одиночки в ту камеру - я перелякався, я хотів назад, але за мною закрили двері.. Я став в дверях і не знав що робити, бо в камері сиділи живі трупи - кожну жилку було впізнати на лиці, бліді, заросші. Аж вони обізвалися - не бійтеся ми живі люди!"

  Найжорстокішою в усій Галичині називали в`язницю на колишній вулиці Лонцького у Львові. Лише за один день у червні 1941-го року енкавеесники розстріляли тут понад 4 тисячі українців. Загалом у період, коли Червона армія залишала Львів, а німецька наступала, тут стратили найбільше політичних в’язнів у Західній Україні. Під час німецької окупації на Лонцького допитували і вбили багатьох провідників ОУН. А після Другової Світової війни через буцегарню пройшли тисячі відомих львів’ян, зокрема головнокомандувач УПА Роман Шухевич. І досі невідомо, скільки саме невинних людських життів забрала сумнозвісна в`язниця. Переважна більшість засекречених архівних документів зберігаються у Москві.

  Анатолій Матіос, начальник Управління СБУ у Львівській області: "Я, як колишній слідчий, знаю запах крові - я був на тих місцях, де в силу тих чи інших обставин вбивали людей. Підвали Лонцького пахнуть кров`ю до сьогоднішнього дня".

  Зараз у приміщенні в`язниці на Лонцького планують створити меморіальний комплекс пам`яті жертв окупаційних режимів. У ньому проводитимуть оглядові екскурсії та досліджуватимуть визвольний рух. Науковці кажуть, що на території буцегарні ще залишилися людські поховання.

  Олександр Ваврищук, Євген Радіон, 5 канал
  Попередній матеріал
  У Белґраді підпалили посольство США
  Наступний матеріал
  Безстрокову акцію протесту оголосила опозиція Вірменії
  Теги:
  Loading...