Протитанковий ракетний комплекс "Стугна" вже неабияк проявив себе у війні проти росії. З перших днів війни на сході, з перших днів великого вторгнення в обороні Києва, нині – на всій лінії фронту. Зважаючи на успіхи на полі бою, українська промисловість відреагувала відповідно: з початку року майже вчетверо наростила виробництво. Про це повідомив міністр із питань стратегічних галузей промисловості. Тож у чому особливість вітчизняного протитанкового комплексу "Стугна" та чи поступається він за характеристиками своєму американському брату "Джавеліну"? Кореспондент "5 каналу" Юрій Пугач продовжить.
– "Джавеліни" хороші ж, правда?
– Звичайно.
– А "Стугна"?
– Краще.
Український протитанковий ракетний комплекс "Стугна-П" є напівавтоматичним. Із системою наведення за лазерним променем. Оператор може керувати комплексом дистанційно з пульта, який виноситься на відстань до 50 метрів.
Читайте також: Уся техніка, як у справжньому бою військових: як гра "Стугна" заробляє для ЗСУ.
Комплекс відпрацьовує ракетами калібру 130 або 152 міліметри. Над його розробкою у київському конструкторському бюро "Луч" почали працювати 2005-го. На озброєнні ЗСУ він від 2011-го. У 2014 році "Стугна" дебютувала в реальних бойових діях у руках захисників Луганського та Донецького аеропортів. Й неабияк зарекомендувала себе з перших днів повномасштабного вторгнення. А точніше, з першої ночі.
"Перша ніч війни, перше, що я зробила – у мене був наказ їхати на склад, де зберігаються ці ракети, бо ми розуміли, що склад розбомблять у першу чергу. І я на цій машині вивезла перших 20 ракет", – розповіла операторка "Стугни" Тетяна Чорновол.
З урятованих тієї ночі ракет для "Стугни" народна депутатка VIII скликання Тетяна Чорновол здійснила постріл та зупинила просування росіян на Київ Броварською трасою.
"Коли танки почали підходити, вони виїхали на мій рубіж, я підстрелила перший танк, вони тоді розвернулися і втекли. Ви не уявляєте, як вони тікали. Після першого ж пострілу вони мчали, як "Мерседеси", тобто швидкість була неймовірна. Я працюю не одна, звісно. У мене є двоє помічників, які оцю ракету ставлять на установку. Далі ми вистрілюємо ракети, комплекс хапаємо, засовуємо сюди і їдемо", – поділилася Тетяна Чорновол.
Дивіться також відео: Керченський міст вразливий. Тримаємо кулачки! ПТРК "Стугна-П" не = Javelin, ворог скоро відчує.
І прилітатиме по окупантах зі "Стугни" тепер ще частіше. Враховуючи сильні сторони й зручність використання цієї української зброї, темпи її виробництва збільшили.
"Ми в липні виробили в чотири рази більше "Стугни", аніж в січні цього року. І ми рухаємося у виробництві, у збільшенні виробництва далі. Скільки б ми її не виробили, її не буде достатньо. Але по всіх технічних параметрах "Стугна" обходить "Джавелін"", – заявив міністр із питань стратегічних галузей промисловості України Олександр Камишін.
Про особливості цього комплексу у деталях розповідає військовий експерт Петро Черник. І теж, зі свого боку, порівнює "Стугну" і "Джавелін".
"Це штатний протитанковий ракетний комплекс, який є головним у нашому виробничому циклі зброї. Доволі непоганий. Вітається збільшення виробництва. Дуже вітається. Насичення фронту – це прекрасно. Але все ж таки будьмо чесними, він не дорівнює до "Джавеліна". Тому що "Джавелін" працює за принципом "прицілився-вистрілив-забув", ракета сама собі знайшла ціль", – зауважив Петро Черник.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
А от оператор українського комплексу після пуску має супроводжувати ракету до влучання у ворожу ціль. Як це працює на практиці і як ворожій техніці зносить дах від української "Стугни", протитанкісти ексклюзивно розповідали і показували знімальній групі "5 каналу".
"Нам дали команду відкрити вогонь, це був взагалі перший мій постріл. Ну, і, слава Богу, в ціль. Коли башта відлетіла, ми зрозуміли, що то був танк. Він там почав тихенько горіти. Ми думаємо, ну, все, залишились без салютів. Дивимось далі, бачимо, що він розгорається, кидає вогнем. Буквально декілька секунд і башта відлетіла", – сказав військовослужбовець ЗСУ "Дяк".
"Дуже великий бонус, бо ти під час своєї роботи не є в зоні ризику. Вийшов на позицію, розклав установку, зарядив ракету і ти йдеш в укриття", – запевнив військовослужбовець ЗСУ "Румун".
Тож для наших оборонців "Стугна" – це озброєння, яке допомагає прицільно палити техніку окупантів на гарній відстані й з меншим ризиком.
Юрій Пугач, Микола Чеботарьов, Євгенія Китаїва та Ганка Кудрявцева, "5 канал"
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.