Його заповітна мрія - мати комп’ютер. Про це 9-річний Рома неодноразово говорив мамі. Але придбати коштовну річ жінка, яка сама виховує незрячу дитину не може.
Наталія Тельб: "Перший раз, коли він побачив комп`ютер, його не можна було відтягти. Він часа 2 сидів за ним і поставили йому програму тести дитячі і рома на 100 балів відповів".
Михайло Шишмінцев створює звукові програми для таких, як Рома. Частково незрячому програмісту комп’ютер подарував благодійний фонд. Тепер чоловік
безкоштовно навчає комп’ютерної грамоти людей з вадами зору в Україні та Росії.
Михайло Шишмінцев, програміст: "Є учень в мене - 70 років. Проблема особливо для людей похилого віку. Все робиться за допомогою комп’ютера і голосування, гроші присилаються у нас можна субсидії за допомогою комп’ютера".
Надія Коробчук, незряча студентка: "Зрячим людям набагато легше, можна натиснувши мишкою у віконечко, - і все відкривається. Оскільки нам треба робити за допомогою клавіатури, треба знати, на яку силочку натиснути. Це не легко, але дуже потрібно".
В Україні більше 47 тисяч інвалідів по зору. Держава забезпечує їх ціпками, магнітофонами і диктофонами. На це у цьогорічному бюджеті запланували 361 млн. гривень. Про сучасніші засоби реабілітації у міністерстві соціальної політики досі не думали.
Михайло Кухар, начальник прес-служби міністерства соціальної політики: "Ми почнемо опрацьовувати це питання цієї ж осені. Ми тратимо тільки на оргструктуру "УТОСУ" 20 мільйонів гривень . Там знайдуться кошти для клавіатур".
У те, що держава даруватиме комп’ютери, не вірять у громадських організаціях, які об`єднують незрячих. Вже кілька років вони просять включити у бюджет фінансування на мобільні телефони з gps навігаторами. Відповідь одна - грошей немає.
Геннадій Євсев`єв, Президент громадської організації інвалідів з вадами зору: "Комп`ютер є засобом реабілітації колективним, а не індивідуальним. Ситуація поміняється коли і ці тифлокомплекси будуть видаватися не українському товариству слілих, а індивідуально в руки інваліду, який цього дійсно потребує, навчається чи працює в інтелектуальній сфері".
За кордоном люди з проблемами зору проходять соціальну реабілітацію за допомогою сучасних технологій, зокрема компютера. Цей метод вважають одним з найбільш вдалих у подоланні інформаційної замкненості людей з обмеженими можливостями.
Дар`я Безродна, Юрій Підлісевич, Віктор Снєжко, "5 канал"