"Не могла навіть купити залізничного квитка": кримка 5 років чекала на отримання українського паспорта – сюжет

Асаль Ебулісова 5 канал
У разі відмови на будь-якому з етапів отримання документів таке рішення можна оскаржувати у суді

Асаль Ебулісова мріяла вчитися у Києво-Могилянській академії. Слухати лекції у цих авдиторіях. Їй подобається психологія. Але мрія про навчання не втілилася: дівчина не мала права на освіту, бо у неї не було ані паспорта громадянки України, ані іншої держави.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

"Я народилася в Узбекистані 2000 року. Коли мені було півтора року, ми з моїми батьками переїхали у Крим. Коли мені виповнилося 14 років, Крим був окупований російською владою і я не встигла отримати українське громадянство. Коли мені було 19 років, я переїхала в Україну самостійно. Бо не мала бажання жити в окупованому Криму", – розповіла Асаль Ебулісова.

Країна походження, тобто Узбекистан, не визнавала пані Асаль своєю громадянкою. Тому, аби без проблем жити на території України, їй спочатку потрібно було отримати посвідку на проживання у статусі особи без громадянства. Але перед тим вона на повну відчула весь розмах української бюрократії. Знайти офіційну та кваліфіковану роботу у таких умовах фактично неможливо. Ба більше, без паспорта дівчина навіть не могла купувати квитки на залізницю. Шлях до отримання українського громадянства зайняв майже 5 років, хоча більшу частину життя пані Асаль прожила саме в Україні. А її мама та бабуся – українські громадяни.

"Був такий ж сонячний день. У мене був гарний настрій, я йшла на роботу. І мені телефонують зранку і кажуть: а вам ще не казали? Я вас вітаю, ви – нарешті громадянка України. І це такий вибух позитиву. І я просто крикнула на всю вулицю: я це зробила!" – пригадала Асаль Ебулісова.

Асаль Ебулісова
Асаль Ебулісова5 канал

На омріяний паспорт із Тризубом чекає і Роберт Ананян. Документ має отримати найближчими тижнями. Чоловік народився в Азербайджані. Через війну його родина покинула рідну домівку і на початку 90-х переїхала до України. Країна його походження теж не визнавала його своїм громадянином. Пан Роберт навіть закінчив українську школу, але отримати громадянство у 16-річному віці не зміг: тоді, каже, не вистачало документів.

"Треба було довідки зі школи, з сільської ради, де ми мешкали. Ось така купа документів. Треба було свідків у Міграційну приводити з Кіровоградської області, щоб вони сказали, що знають нас. Їздити туди і добиватися тих папірців у сільській раді, що ми там проживали. Це дорога, це час, це гроші", – розповів Роберт Ананян.

Скільки людей в Україні є особами без громадянства? Державна міграційна служба каже про понад 6 тисяч. А от в Управлінні Верховного комісара ООН у справах біженців озвучували цифру понад 35 тисяч. Щоправда, це підрахунки ще до початку повномасштабного вторгнення росії. Серед усіх категорій людей, які не мають паспортів, у зоні особливого ризику – родини з дітьми.

"Жінці без паспорта у пологовому будинку можуть не надати свідоцтво про народження дитини. Також є ризик, що дитину можуть забрати органи опіки та піклування. Оскільки реєстрація дітей – це обов'язок батьків. І у нас були випадки, коли дітей справді забирали, допоки не оформляться документи. Тобто це ризик, що навіть коли є батьки, діти можуть бути від'єднані, а це є травмою для дитини", – наголосила адвокатка напряму допомоги особам без громадянства БФ "Право на захист" Вікторія Волинська.

Читайте також: Підроблений український паспорт за $1200: Нацполіція викрила злочинну групу, яка виготовляла і збувала "липові" документи.

Якщо людина не володіє паспортом жодної країни, то це не означає, що вона вже автоматично має юридичний статус особи без громадянства. Його ще потрібно підтвердити. Звертатися варто до Державної міграційної служби.

"Особа має право звернутися до ДМС із заявою про визнання особою без громадянства, попри незаконність її перебування на території України. Протягом терміну розгляду заяви про визнання особою без громадянства особа вважається такою, яка тимчасово перебуває на території України на законних підставах. Для підтвердження цього особі видається довідка встановленого зразка про звернення за визнанням особою без громадянства", – повідомила пресслужба ДМС.

Якщо статус особи без громадянства вдалося підтвердити, то така людина отримує посвідку на проживання в Україні. І лише після цього може претендувати на українське громадянство. Але ця процедура стосується, скажімо, людей, які ще неповнолітніми приїхали до України і не мають паспорта іншої країни. Ще один важливий нюанс: у разі відмови на будь-якому з етапів отримання документів не варто забувати, що таке рішення можна оскаржувати у суді.

Сергій Барбу, Олексій Іванченков, Олександр Корецький, "5 канал"

Дивіться також:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Попередній матеріал
росія атакувала вежу в Харкові, США не дають Patriot – хроніка 789 дня Великої війни
Наступний матеріал
Допомога від Британії – багато Storm Shadow, в Очеретиному "русскіє" мінуснули "русскіх" – хроніка 790-го дня Великої війни
Loading...