Газ
Газ Фото з відкритих джерел

Не кубометри, а кіловат-години: як рахуватимуть газ по-новому та чи вийде зекономити – сюжет

Читайте по-русски
Новий закон має заборонити облгазам виставляти додаткові суми у платіжках за так звані "температурні коефіцієнти"

Не кубометри, а кіловат-години. Україна рахуватиме газ по-новому, як у Європейському Союзі. Уряд обіцяє споживачам економію. Бо кількість тепла, яке виділяє паливо під час горіння, у кожному регіоні різна. Наприклад, у жителя Івано-Франківська чайник закипить швидше, аніж у полтавчанина. А останній ще й використає для цього більше газу. Депутати вже затвердили закон про нову систему обліку. Але не прописали в документі, за якою формулою робити перерахунок із кубометрів у кіловати. Це вже завдання урядовців. І от від цієї формули залежить, чи справді ми з вами платитимемо справедливу ціну за газ.

У кіловат-годинах газ рахують у Європейському Союзі. Це одна з причин, чому Україна відмовляється від кубометрів. Але тут ідеться не лише про стандарти ЄС, а й про справедливу ціну.

"Споживач почне платити не за об’єм спожитого газу, а за його якість та ефективність. Він зможе порівнювати ефективність природного газу як засобу для опалення приміщень, наприклад, так само, як і електроенергії", – зазначив співавтор закону, народний депутат України Андрій Жупанин.

Газ у кожному регіоні виділяє різну кількість енергії і тепла. Спеціальну мапу калорійності блакитного палива публікує Оператор газотранспортної системи України. Так, наприклад, для опалення будинку однакової площі мешканцю Полтавщини потрібно більше газу, аніж мешканцю Прикарпаття. Тому полтавчанину тепло у будинку коштуватиме дорожче. Бо блакитного палива він використає більше.

"Кінцеві споживачі мають сплачувати за енергію, які вони споживають. У нас є власний видобуток. Газ, що видобувається на сході, відрізняється від того, що на заході. Є транзитний газ. Це все одна велика газотранспортна система, і він перемішується. Тому так, є відмінності в якості газу в кожному регіоні", – запевнив генеральний директор Оператора газотранспортної системи України Сергій Макогон.

Заступник міністра енергетики України Максим Немчинов зауважив: "У межах України це може сягати 4%. А це, відповідно, може істотно впливати на платіжку".

Через нову систему обрахунку газ не подорожчає, переконують в уряді. Додають, свої показники споживачі теж подаватимуть ще за старою системою – у кубометрах. Перерахувати ці цифри у кіловат-години – це вже завдання постачальників.

"Для переходу на нову систему не потрібні нові лічильники. У платіжках буде вказано спожитий газ у енергетичних одиницях", – додав Максим Немчинов.

Заощадити українцям не вийде, стверджують у Спілці споживачів комунальних послуг. Бо, додають, за якою формулою переводити газ з кубометрів у кіловат-години, вирішуватимуть самі монополісти-постачальники.

"Більшість споживачів, які мені дзвонили, вони скаржаться на якість газу. Якщо раніше один і той же чайник закипав за 5 хвилин, то тепер за 10-12 хвилин. Для споживача ситуація ніяк не зміниться, і ми так будемо сплачувати за газ низької якості ціну газу високої якості", – наголосив голова Спілки комунальних послуг Олег Попенко.

Новий закон має заборонити облгазам виставляти додаткові суми у платіжках за так звані "температурні коефіцієнти". Бо постачальники стверджують, що під час морозів абонент споживає більше газу, аніж показує лічильник. Далі роблять перерахунки і виставляють борг, почасти на кілька тисяч гривень. Чи законними є такі нарахування – судові процеси тривають роками.

"Диявол – у деталях. Ми побачимо, які ще підзаконні акти будуть розроблені. У споживачів залишають у квартирах лічильники, які будуть обліковувати газ у метрах кубічних. І це переведення все одно буде здійснюватися за певною формулою розрахунково, а не за фактом. А по факту людина може замовити експертизу, яка перевірить і тиск газу, і теплоту згорання. Але, знову ж таки, всі ці служби так чи інакше афілійовані з облгазами. І коштує така експертиза досить дорого", – підсумувала координаторка житлово-комунальних послуг мережі "Опора" Тетяна Бойко.

Іноді йдеться про десятки тисяч гривень. І якщо порушення не знайдуть, то вартість послуги оплатить споживач. А от за якою формулою постачальники перераховуватимуть газ із кубометрів у кіловат-години, депутати в законі не прописали. Це вже завдання уряду. І від нього залежить, хто виграє від таких змін – звичайні українські споживачі чи газові монополісти. Нова система обліку палива запрацює з 1 травня.

Сергій Барбу, Едвард Белінський, "5 канал"

Читайте також: Кабмін оприлюднив ціни на газ та електроенергію на опалювальний сезон – скільки треба буде заплатити

 

Попередній матеріал
Розенко розповів, на скільки здорожчали комунальні послуги порівняно з минулим роком
Наступний матеріал
Мільйон різнобарвних вогнів: як легендарний парк розваг Тіволі в Данії причепурився до Різдва – сюжет
Loading...
Макогон: "Газпром" не збільшував транзит газу до ЄС через Україну

Макогон: "Газпром" не збільшував транзит газу до ЄС через Україну

Лукашенко пригрозив Європі перекрити газ у разі закриття кордонів із Білоруссю

Лукашенко пригрозив Європі перекрити газ у разі закриття кордонів із Білоруссю

"Відповідь не в Путіні": чого боїться російська окупаційна політика – ексклюзивне інтерв'ю Віктора Ющенка

"Відповідь не в Путіні": чого боїться російська окупаційна політика – ексклюзивне інтерв'ю Віктора Ющенка

Багато українських газових родовищ виснажені на 80% – експертка про видобуток газу в Україні

Багато українських газових родовищ виснажені на 80% – експертка про видобуток газу в Україні

Видобуток газу: чому Україна досі не забезпечує себе власним блакитним паливом – сюжет

Видобуток газу: чому Україна досі не забезпечує себе власним блакитним паливом – сюжет

На тлі невиконання обіцянок РФ у Європі знову зросла ціна на газ

На тлі невиконання обіцянок РФ у Європі знову зросла ціна на газ