"Назустріч безвізу": "5 канал" починає інспекцію на кордонах

5 канал
У ніч проти 11 червня в Україні стартує безвізовий режим. Він відчиняє двері усім українцям до Європи, та чи витримають ці двері? "5 каналу" запускає спецпроект "Назустріч безвізу". Наші журналісти перевіряють готовність країни на кордонах

Кілометрові черги на кордоні – цього найбільше побоюються закарпатці, для яких поїздки в Словаччину, Угорщину та Румунію буденне явище. Цього разу "5 канал" вирушив на один з найбільших пунктів перетину - Чоп-Захонь.

Ужгородець Віктор у Словаччині має бізнес, в Угорщині його дочка з дня на день має народити онука, тож поїздки за кордон для чоловіка - справа звична. Він побоюється, що радість безвізу затьмарює побоювання витрачати на кордоні дорогоцінні години.

"Боїмося, що область буде транзитна, і якщо не пришвидшать перетин кордону саме угорці, словаки, не українці, то будуть дуже великі черги і наш звичний ритм життя, що ми могли собі поїхати, перетвориться на жахіття", - каже мешканець Ужгорода Віктор Завідфолуші.

5 канал

Українець Євген Цодіков саме потрапив у чергу на пункті пропуску "Чоп". Через це, каже, позитивні враження від одноденної туристичної подорожі до Угорщини зійшли нанівець.

"Угорці пропускали учора у п'ять рядків, тому що бачили, що затор великий. Вони відкривали ще ряди, пускали нас там, де проїжджають автобуси. А наші пропускали через одне віконце, де сидів прикордонник, і з трьох сторін до нього всі ходили у паспорті відмічати", - каже Євген.

Утім, вже менше, ніж за тиждень, звичний для усіх режим пропуску на кордоні стане напруженим. Черги на отримання біометричних паспортів в Україні яскравий доказ того, що українці масово готуються до мандрівок Європою. Прикордонники запевняють, що до посиленої роботи готові.

"На випадок, якщо буде збільшення або накопичення транспортних засобів, будуть виставленні додаткові наряди, додаткові місця, а також додатковий мобільний комплекс, який є на озброєнні нашого  загону", - запевняє прес-секретар Чопського прикордонного загону Олена Трачук.

На КПП уже доправили мобільний комплекс автоматизації прикордонного контролю "Гарт" і підключили його до телекомунікаційної системи, яка фіксує інформацію про перетин державного кордону.

"Сканери, прилади для поглибленого дослідження документів дозволяють виявляти підробки та інші якісь неправомірні дії порушників державного кордону", - розповідає старший технік відділення рухомого комплексу "Гарт" Ігор Леонченко.

Пропускна спроможність стаціонарного пункту пропуску "Тиса" – одна тисяча легковиків за добу. Мобільний комплекс "Гарт" дозволяє додатково опрацювати ще тисячі документів. Застосовуватимуть систему у разі гострої необхідності розвантаження стаціонарного пункту пропуску. Хоча і в такому випадку це не означатиме, що процес відбуватиметься швидко. 

"Більшість випадків угорська сторона не може приймати таку кількість громадян, яку ми приймаємо. У них оформлення займає більше часу, ніж у нас", - зазначає Мирослав Кит, старший прикордонних нарядів "Тиси".

Від 11-го червня тридцять дві країни Європи готові зустрічати подорожувальників у межах безвізового режиму. Кожна з них готова пустити до себе українця без візи, але з біометричним паспортом, на термін не більше ніж 90 днів на півроку та грошовим запасом на щодень, який є індивідуальним для кожної країни ЄС.

 

Світлана Максимова, Микола Томаш, "5 канал"

Попередній матеріал
Патріотизм, який вчить ненавидіти кого-небудь, не є християнською чеснотою: мудрі висловлювання Любомира Гузара
Наступний матеріал
Інтегровані підрозділи vs довжелезні черги: як безвіз вплине на ситуацію на кордонах
Loading...