На Львівщині вшанували пам`ять Євгена Коновальця (РЕПОРТАЖ, ВІДЕО)

  Пам`ять відомого українського політика, голови проводу ОУН Євгена Коновальця вшанували на Львівщині. Полковника УНР вбили 70 років тому в Роттердамі – тоді у коробку з-під шоколадних цукерок, які він дуже любив, підклали вибухівку.
  У селі Зашків уже не залишилося тих, хто особисто знав Євгена Коновальця. У його рідній хаті тепер музей, а на подвір`ї  - пам`ятник полковнику. Це вже другий монумент - частина першого, який підірвали у 1991 році військові радянської армії, стоїть поруч. Його спеціально не забирають, щоби люди пам`ятали про ті часи. Євген Турчинський, який ще за радянської влади допомагав відбудовувати садибу, пригадує, як невідомі цікавилися тільки-но зведеним пам`ятником.

  Євген Турчинський, мешканець с. Зашків: "Тут кілька раз приїжджали ще перед тим наперед броньовик приїжджав, пробу землі брали тут так дивилися, вночі переважно.... і пам`ятник той стояв і вони закинули такий пакет взривчатку, а учителька що була хотіла через вікно, а чоловік її стримав, а воно як рване".

  У музеї імені Євгена Коновальця експозиція невелика. Директор Борис Мотник розповідає - віднайти речі, що належали родині Коновальця, надзвичайно важко. Останнє поповнення музею - меблі із римського помешкання провідника ОУН. Нині ознайомитися з життям знаного земляка приїздять не лише зі Львова - були екскурсії і з Донецька та навіть із Росії.  Доглядач експозиції Борис Мотник каже - у цих краях люди більше пам”ятають родину Євгена Коновальця, аніж самого полковника.

  Борис Мотник, заввідділом історико-меморіального музею ім. Євгена Коновальця: "Знали навіть більше батька Євгена Коновальця, бо Євген у 20-му році емігрував звідси, а батько ще працював до 26-го року вчителем. То його ще пам`ятають старші учні, як директора школи. Добре пам`ятають ще люди, які живуть в сусідніх селах молодшого брата Степана Коновальця, він був лікарем в окрузі Куликів".

  Історики кажуть - Євген Коновалець був талановитим військовим та політиком, якого боялася радянська влада. Колишній упівець Іван Іщук переконаний, ушановувати таких людей, як Коновалець, потрібно на державному рівні.

  Іван Іщук, ветеран УПА: "Він виховав цілу плеяду українських свідомих громадян, які боролися за Батьківщину. Чи вшановуємо, ясна річ ми вшановуєм, вшановували і будемо вшановувати, будем відновлювати ті могили , не тільки будемо святкувати, а будемо відновлювати навіть ті могили, які були знищенні за панування російської влади".

  Тепер у селі Зашків переймаються тим, як звести меморіальний комплекс Євгена Коновальця. Його ескіз розробили ще декілька років тому. А ось кошти шукають донині.

  Олександр Ваврищук, Євген Радіон 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (7.56Мб)
  Попередній матеріал
  ВІДПРАВТЕ ПОВІДОМЛЕННЯ В ЕФІР "ЧАС:ВАЖЛИВО"
  Наступний матеріал
  Найвищій людині у світі подарували трактор
  Теги: