Медики без доплат, родини лікарів, померлих від COVID-19, без компенсацій – де обіцяні владою гроші

Доплати медикам 5 канал / Час. Підсумки тижня
У Фонді соціального страхування кажуть: призначили щомісячні виплати майже на 206 тисяч гривень. Але це сума усього для дев'ятьох медичних працівників на всю Україну

Лікар має отримувати зарплатню в 23 тисячі гривень. Середній медичний персонал – 17. Такі цифри називають чиновники. Це їхні амбітні плани, які наступного року, можливо, так і залишаться лише обіцянками. Імовірно, медики, які ризикували своїм здоров'ям, лікуючи хворих на COVID-19, вже втомилися від тих обіцянок. І не через те, що вони продовжують вірити кожному новому міністру, а через те, що вони бачать реальність. А вона точно не повернута обличчям до медика.

Журналісти "Підсумків тижня" дізналися, що держава на момент виходу програми так і не виплатила компенсацію родині померлого лікаря Івана Венжиновича. Так само шокують історії, які нам розповіли родини інших лікарів. Люди оббивають пороги судів, щоб довести, що їхній родич-лікар помер саме від коронавірусу.

Але не платять, виявляється, не лише родинам померлих. Обіцяного не дають і тим, хто лікує хворих нині. Ми знайшли водія швидкої, який досі отримує 3,5 тисячі гривень. І жодних доплат. Це та людина, яка напряму контактує з хворим. Чи можливо медику забрати своє в держави і без приниження? Марія Писаренко намагалася зрозуміти.

Черкаси

На дверях цього кабінету в Черкаському центрі первинної меддопомоги табличка лише з прізвищем лікаря. Ім'я з неї стерли майже півроку тому. Бо той хірург, якому належала табличка, Олег Гайда, помер від COVID-19.

Ігор Гайда, лікар і син Олега Гайди, розповідає: "Зараз ми в кабінеті мого батька, він тут пропрацював останні 12 років, конкретно в цьому кабінеті".

Тепер тут працює його син Ігор, теж лікар.

"Відчуття присутності батька все-таки є", – каже медик.

Гайди – велика родина медиків. Рідний брат Олега Іван працював начальником Львівського військового шпиталю. І помер 18 червня від COVID-19. Олег із ним не контактував. Але на той момент вірусом уже заразився. За тиждень хвороби 52-річного чоловіка госпіталізували. У лікарні він провів всього 5 днів: помер від двобічної пневмонії 30 червня.

Ігор Гайда про батька розповідає: "Жив для людей, працював для людей. Тут він помирає, і комусь щось треба доводити".

Комісія державної служби з питань праці встановила, що Олег Гайда заразився на роботі. Тож за постановою Кабміну, родичам померлого від COVID-19 лікаря мають платити компенсацію – це 1,5 мільйона гривень.

"Документи ми подавали на початку жовтня, а до суду Фонд соціального страхування звернувся ще в кінці вересня: ну, 10 днів будемо розглядати. Щоб ви розуміли, це в будь-якому разі буде суд", – пояснює Ігор Гайда.

Ігор Гайда
Ігор Гайда5 канал / Час. Підсумки тижня

Адвокат родини Валерій Макеєв каже: немає навіть підстав для спору.

"Позов не підлягає навіть розгляду, жодних прав та інтересу Фонду не зачеплено. Фонд – це є той інструментарій державний, який сплачує кошти", – пояснює захисник.

Та платити фонд не хоче, мовляв, лікар заразився поза роботою. І в суді оскаржуватимуть висновки слідчої комісії.

Засідання проводитимуть у закритому режимі. Так попросили представники фонду.

А Ігор Гайда говорить: "Я знаю багато випадків по Україні, як у мого батька. І всі мовчать".

Миколаїв

Не мовчать у Миколаєві. Юрій Колянчіков показує фото своєї дружини Галини. Вони обоє все життя – в медицині. Галина працювала сімейною лікаркою. Наприкінці вересня захворіла на COVID-19, її терміново госпіталізували. Та за п'ять днів померла. Компенсацію їм теж оформлювати не хочуть.

Чоловік Галини – лікар Юрій Колянчіков – каже: "Суто принципове запитання для мене і моїх колег".

Комісія з розслідування її смерті джерело зараження так і не встановила. Припускають, що це сталося не на роботі, а вдома від чоловіка. Він працює у швидкій. Та от Юрій декілька разів здавав тести. У вересні в його крові виявили антитіла до COVID-19. А це означає, що він перехворів ще влітку.

Натомість COVID підтвердили у двох пацієнтів сімейної лікарки. У комісії тепер запевняють: Галина взагалі не мала працювати з COVID-хворими. Вона у групі ризику – їй було за 60 років, та й мала цукровий діабет.

Маргарита Сапожнікова, в.о. начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області, каже: "Документи роботодавець дав такі, які свідчать, що ця людина не повинна була приймати цих хворих ковідних. Вона приймала на свій страх і ризик".

"За наказом вона не мала права цього робити. Вона не мала приймати навіть свою колегу, в якої чоловік був хворий на COVID, і вона була контактною", – каже Олександр Ігнатенков, заступник директора ДУ "Миколаївський обласний лабораторний центр МОЗ України".

Після розголосу призначили нове розслідування. Комісія збереться знову наступного тижня. До її рішення родина компенсації не отримає.

Родина померлої сімейної лікарки
Родина померлої сімейної лікарки5 канал / Час. Підсумки тижня

Так само не отримали компенсації і родичі Івана Венжиновича. Лікар, чиї очі дивилися на нас із білбордів, помер на Тернопільщині наприкінці вересня. Останній ПЛР-тест за життя так і не підтвердив у нього коронавірус. А отже, за документами, він помер не від цієї хвороби. Плакати з його обличчям ще місяць після смерті висіли на центральних вулицях українських міст.

Іван Венжинович
Іван Венжинович5 канал

Дякуємо. Підтримуємо. Допомагаємо. Такими словами на рекламних щитах держава дякувала лікарям цієї осені. Та соціальну рекламу вже потроху прибирають із білбордів. Подякувати живим лікарям обіцяними потрійними зарплатами – держава теж не спромоглася.

Запоріжжя

Працівники швидкої Запоріжжя обіцяних доплат нині не отримують. Водій Андрій Яковлєв показує виписку.

Андрій Яковлєв, водій підстанції швидкої допомоги Дніпровського району Запоріжжя, каже: "Сума до виплати: 3572 гривні. Це моя зарплата. Ось моя зарплата за місяць".

Його колега лікарка Юлія Семенова, лікарка підстанції швидкої допомоги, каже: надбавки справді були, але кілька місяців, навесні: "Якщо ти був у прямому контакті, ти бігаєш, доводиш керівництву, нагадуєш, що я була у прямому контакті. Це перші місяці так було".

Восени пацієнтів стало втричі більше. Доплат за роботу з ними, навпаки, поменшало. Керівництво почало виділяти гроші лише тим, хто обслуговував найбільше заражених. Тепер платять не за факт роботи з хворими, а за їхню кількість.

Юлія Юрчак, лікарка-кардіологиня, розповідає: "Чому буквально декілька днів тому почали вираховувати: від одного до десяти, від десяти до 20 та більше, ніж 20. Я розумію так, що немає грошей. Чому їх немає?"

У керівництві швидкої пояснюють: такі умови виплат виставила Національна служба здоров'я України. А саме з нею медзаклади і підписують контракт.

Наталія Дорошева, медична директорка Запорізького обласного центру екстреної медичної допомоги, каже: "Після припису Держаудитслужби була вимога: платити лише за ПЛР-підтверджені випадки".

Чому так, у Національній службі здоров'я на час виходу програми в ефір нам не повідомили. На сайті постійно звітують про кількість грошей, які заплатили за роботу з коронавірусними хворими. За останнім звітом, на початок листопада загалом видали понад 8 млрд грн. Зокрема, це і зарплати медикам за потрійним тарифом.

Скільки Національна служба здоров'я заплатила лікарям за роботу з COVID-хворими? 

  • медзакладів за контрактами: 429
  • всього виплачено – понад 8 млрд грн
  • за стаціонарне лікування – 4,5 млрд грн.

Такі дані Національної служби здоров'я України на 09.11.2020.

Виплати медикам
Виплати медикам5 канал / Час. Підсумки тижня

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов із трибуни парламенту просив депутатів збільшити гроші на лікарів на наступний рік. Їхня середня зарплата – 7 тисяч. А пандемія ще триває.

Максим Степанов, чільник МОЗ, говорить: "Міністерство охорони здоров'я зробило всі необхідні розрахунки та передбачило у бюджетному запиті фінансування медицини на рівні, який забезпечить зарплату лікаря в розмірі 23 тис. гривень, середнього медичного працівника – 17 тисяч гривень, молодшого працівника – 12 тисяч гривень.

Та от аналітики у такому підвищенні сумніваються. Кажуть, його просто з'їсть інфляція.

"Павло Ковтонюк, керівник Центру економіки охорони здоров'я Київської школи економіки, говорить: "Усі ці доплати покладені в загальну цифру. Але оскільки загальної цифри буде ледь вистачати, щоб перекрити тарифи на послуги, то, найімовірніше, з доплатами доведеться прощатися".

Принаймні гроші за інвалідність через коронавірус обіцяють платити. У Фонді соціального страхування кажуть: призначили щомісячні виплати майже на 206 тисяч гривень. Але це сума усього для дев'ятьох медичних працівників на всю Україну. Із них по гроші звернулися і таки отримали лише шестеро. Зокрема четверо мають підтверджену інвалідність і отримали компенсацію. За законом, це до 850 тисяч гривень одноразово.

Медики, які отримали виплати через втрату працездатності
Медики, які отримали виплати через втрату працездатності5 канал / Час. Підсумки тижня

Водночас, як підрахував МОЗ, за час пандемії по всій Україні коронавірусом заразилися майже 50 тисяч медичних працівників. Щонайменше 258 із них померли через ускладнення. І лише 33 випадки з них – це доведені смерті через коронавірус на робочому місці.

Марія Писаренко, Яна Лимаренко, Ірина Саєвич, Іван Лємєхов, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Урядова криза: під ким захиталося крісло та чим загрожує ротація міністрів
Наступний матеріал
Міфи на крові: учасники війни з Росією розкрили шокуючі факти про "легендарного" Семена Семенченка
Loading...