territoryterror.org.ua

Легендарний Герой УПА "Кривоніс" відзначає свій 95-й день народження

Протягом п'яти років – командував сотнею УПА, а потому понад 30 років – провів у в'язниці. Один з останніх живих героїв УПА Мирослав Симчич із позивним "Кривоніс" сьогодні, 5 січня, відзначає свій 95-й День народження. Чоловіка не зламали ані тортури, ані полон. Незалежність України досі вважає пріоритетом і щиро шкодує, що не може воювати на сході

Йому 95, проте в очах – молодечий запал. Мирослав Симчич каже: відстоювати незалежність України мріяв з дитинства. Коли сформувалася українська повстанська армія – йому було 20. В ній він проявив себе як талановитий командир. Однією з найуспішніших військових операцій під його керівництвом став бій за Космач, де УПА знищила понад чотири сотні енкаведистів.

Про те, що саме Мирослав Симчич із позивним "Кривоніс" командував у 1945-му операцією під Космачем, радянська влада не знала. Навіть тоді, коли ув'язнила його. Інакше, припускає колишній боєць, його б одразу розстріляли. Попри страшні тортури, легендарний повстанець дотримався настанов зі старшинської школи.

"Попавши в полон, не маєш права ворогові сказати ні одного слова правди. Отже, я цей закон добре пам'ятав, і як попав, то не сказав ні одного слова правди. Послідній раз, я пам'ятаю, був на тортурах, то після тортур мене занесли в КГБ в камеру і я лежав сім діб безпритомний там", – розповідає Мирослав Симчич.

Затишна квартира, в якій Мирослав Симчич мешкає разом з дружиною Раїсою, нагадує музей. На стінах – десятки портретів та світлин з їхньої молодості. Та сучасні фотографії – у подружжя двоє дітей та п'ятеро онуків. З дружиною пан Мирослав познайомився в Запоріжжі, куди переїхав після звільнення з неволі. Їй було – 25, йому – 41. Проте щасливе життя тривало недовго. За чотири роки чоловіка знову ув'язнили.

"Його забрали, 17 з половиною років. Його не звільнили звідтіля. Мені потім підказали, що його посадили, бо не могли знайти людину, яка буде за ним придивлятися і докладати у КГБ", – каже дружина Раїса. 

Десять років тому Мирославу Симчичу в Коломиї встановили пам'ятник. Проте лише в листопаді минулого року легендарного сотенного реабілітував суд, знявши з нього всі обвинувачення радянської влади. Попри поважний вік, сотенний УПА мріяв ще повоювати на сході. Та здоров'я підкосив інсульт.

Колишній сотенний командир чекає на перемогу українців у нав'язаній війні на сході, адже вірить у молодих продовжувачів боротьби за незалежність. 

Ольга Рега, Віталій Магалатій, Івано-Франківська область, "5 канал"

Попередній матеріал
"Доступні ліки" стали недоступними для мешканців Черкас
Наступний матеріал
Закони про домашнє насильство та аліменти: в Мін'юсті роз'яснили всі нюанси
Loading...

"Кришталева хвороба": 14-річний школяр потребує допомоги, аби підвестися з візка

Нещасний випадок в Івано-Франківську: від отруєння чадним газом загинула сім'я

Тато-клуби, психологи, арт-терапія: як в Івано-Франківську допомагають переселенцям та бійцям

Належали шляхті чи козакам: у Франківську випадково розкопали артефакти XVII–XVIII ст.

Влучив феєрверк: чому 17-річна дівчина замість святкувань опинилася в реанімації

На відкритті ялинки в Івано-Франківську феєрверк влучив у студентку – відео