Коронавірус в Україні: чому МОЗ не тестує кожен підозрілий випадок

Тест на коронавірус 5 канал / Час. Підсумки тижня
Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує тестувати кожен підозрілий випадок

Тест на коронавірус не лише показує, скільки людей захворіло, він також запобігає поширенню хвороби. Тобто що раніше ми виявимо хворого, то швидше ізолюємо його й зменшимо можливість зараження.

Цього тижня ми спостерігали, як інші країни тестують своїх громадян. А самі опинилися у хвості потяга. Річ у тім, що Україна зараз найменше тестує населення на коронавірус, якщо порівнювати з країнами Європи.

На один мільйон українців зроблено 693 тести. В Італії, наприклад, теж на мільйон населення майже 16 тис. тестів. Швейцарія має цифру 20 тис., Німеччина – майже 16 тис. І сусідня Польща робить майже 3,5 тис. тестів теж на мільйон населення. Україна йде зараз за схемою, яка не передбачає масового тестування. МОЗ вирішило, що з нашими показниками це не потрібно. Хоча за потреби, кажуть, ми можемо й маємо таку можливість, а саме – тестувати 30 тис. осіб на добу.

Тож чи правильну тактику в боротьбі з вірусом обрала Україна та чи говорять нам правду, коли запевняють, що тестів вдосталь? І чому тоді в деякі області їх досі завозять із перебоями?

Тестуйте кожен підозрілий випадок, каже Всесвітня організація охорони здоров‘я. Чи дослуховується до таких рекомендацій Україна?

Лікарня в Парижі
Лікарня в Парижі5 канал / Час. Підсумки тижня

Висока температура, сухий кашель. Журналістку Анну Стешенко госпіталізували до Олександрівської лікарні в Києві. Каже, мала симптоми, схожі до коронавірусу. До того ж працювала в парламенті, де були інфіковані депутати.

"Мене госпіталізували зранку, а тест ПЛР, який є інформативним, був зроблений лише ввечері, після 21-ї години. Це після того, як я як журналістка зробила заяву, що як людина може майже добу перебувати в лікарні, а їй не роблять тесту", – зазначила вона.

Лікарня в Києві
Лікарня в Києві5 канал / Час. Підсумки тижня

Тести були негативними. Коронавірусу в журналістки не виявили.

"Контакті особи" – ще один медичний термін. Це люди, які спілкувалися з хворим на коронавірус. Їх мають знайти, ізолювати й протестувати. Чи принаймні мали б. Це чітко прописало у своїх наказах Міністерство охорони здоров'я. Правило є, але чи виконують його?

12 березня народний депутат Сергій Шахов був у студії "5 каналу" в програмі "Інформаційний вечір". За кілька днів у нього діагностували коронавірус.

"Коли почали встановлювати коло осіб, то до нас ніхто не звертався й нічого не уточнював. Всі наші працівники пройшли тест на коронавірус. Його оплатив канал. На щастя, у всіх був негативний результат. Але ми ізолювалися все одно на два тижні", – розповіла гостьова редакторка "5 каналу" Марина Стельмах.

Жодному з учасників спільного із Сергієм Шаховим етеру здати тест не запропонували.

"У студії безпосередньо біля нього провів 15-20 хвилин. Жодних звернень від офіційних осіб чи медиків не було. Мабуть тому, що я не посадова особа, не депутат, не чиновник", – наголосив офіцер запасу Валерій Прозапас.

Сергій Шахов у студії "5 каналу"
Сергій Шахов у студії "5 каналу"5 канал / Час. Підсумки тижня

Усі контактні особи, принаймні у президентських обіцянках, мали пройти експрес тест. Що це таке? Крапелька крові на спеціальну смужку – і результат за кілька хвилин. Вони швидкі, але неточні. Щонайменше в чверті випадків такі тести показують хибний результат. Деякі країни Євросоюзу вирішили відмовитися від них. В Україні ж їх почали продавати в аптеках.

Значно точніші, в аптеці не купиш, результат доведеться чекати кілька днів. Йдеться про тести полімеразної ланцюгової реакції або скорочено – ПЛР. Їх в Україні значно менше.

"Це робить лікар на прийомі. Ми маємо такі щіточки і робимо зішкріб з носа і мигдалин. Потім консервуємо їх у спеціальній рідині і відправляємо до лабораторій. І якщо там виявляють ген вірусу, то людина є небезпечною для оточуючих, бо вона виділяє вірус", – зазначила лікарка Ганна Горбань.

Такі дослідження проводять у спеціальних лабораторіях. На початку карантинних заходів їх робили лише в Києві, тепер – і в регіонах.

Експрес-тест на коронавірус
Експрес-тест на коронавірус5 канал / Час. Підсумки тижня

"Я вважаю, що кількість тестувань, кількість груп людей, які підпадають під тестування, має бути розширена. Для чого проводиться тестування взагалі? Перше – це підтвердження діагнозу. У нас це проводиться. Але є ще така мета в тестуванні – моніторинг циркуляції вірусу серед населення. Цей вид тестування не проводиться", – пояснила епідеміологиня, заслужена лікарка України Людмила Мухарська.

Тестують лише тих пацієнтів, у яких є виражені симптоми коронавірусу, зазначають у МОЗ.

"Сьогодні у нас є сигнал з областей, що всі, у кого пневмонія, тестуються. Можливо, є проблема з реагуванням, невиїздом до людей, які повідомляють лікарям, що в них є підозра, чи не беруться зразки й не робляться дослідження", – заявив заступник міністра охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

До областей тест-системи надходять із перебоями. На Тернопільщині, де один з епіцентрів поширення коронавірусу, минулого вівторка не виявили жодного нового випадку. Але це не тому, що їх не було. ПЛР-тести закінчилися, нових не привезли. Місцева влада й лікарні взялися самостійно закуповувати необхідне. Така ситуація в усіх областях. Гуманітарної допомоги з Китаю, серед якої були й тести, не вистачає.

Інфекційне відділення в Тернополі
Інфекційне відділення в Тернополі5 канал / Час. Підсумки тижня

"На купівлю тестів було витрачено близько 14 млн грн. Загалом купили близько 45 тис. тестів. Близько 90 відсотків тестів, які закупили через систему Prozorro – це експрес-тести", – розповів експерт антикорупційної організації Transparency International Україна Іван Лахтіонов.

Скільки ж загалом тестів є в Україні та яких вони видів – у відповідях чиновників повний хаос. Ймовірно, й через те, що МОЗ і дотепер нічого не закуповує. Раніше процес блокував попередній міністр Ілля Ємець. Він просто не формував замовлення на закупівлі. З приходом на посаду нового чільника Максима Степанова ситуація не змінилася. Гроші в бюджеті на закупівлі є, було б бажання.

Сергій Барбу, Сергій Клименко, Едвард Белінський, "Час. Підсумки тижня".

Попередній матеріал
В Україну йдуть сильні заморозки: Карпати вже засипало квітневим снігом – відео
Наступний матеріал
COVID-19 у світі: школи Данії виходять із карантину, а частина засуджених у Туреччині – із в'язниць
Loading...