Недуга целіакії
Недуга целіакії 5.ua

Хліб, борошно чи солодощі: як популярні продукти призводять до рідкісної недуги целіакії

Целіакія – це спадкове захворювання, яке уражає тонку кишку і може мати дуже серйозні наслідки

Хліб, борошно чи солодощі можуть спровокувати розвиток рідкісної недуги – целіакії, коли організм не засвоює глютен – білок, що міститься у деяких злакових (пшениці, житі, ячмені та вівсі).

Єдине лікування – не вживати ці шкідливі продукти. Найважче від них відмовитися дітям, кажуть громадські діячі. Вони планують запровадити центри психологічної підтримки пацієнтів, на зразок європейських. Там недужим допомагатимуть призвичаїтися до нового харчування.

Целіакія – це спадкове захворювання, яке уражає тонку кишку. Щоб визначити хворобу, достатньо здати кров на аналіз.

Для киянки Маргарити Сергієнко купувати закордонні продукти не забаганка, а життєва потреба. Її донька Софія хворіє на целіакію. В Україні необхідних спеціалізованих продуктів майже не виготовляють. Відтак і ціни зависокі, нарікає Маргарита.

Софії діагноз встановлювали майже рік. Підозрювали різні недуги, навіть пропонували зробити переливання крові. "Блювота до піни, пронос і дуже сильні болі в животі, від яких не допомагали жодні таблетки. Упав сильно гемоглобін до 50-60, і дитина вже не могла ходити самостійно", – розповідає мати Софії Маргарита Сергієнко.

Гастроентеролог Олена Губська пояснює: "Целіакія запускається незалежно від віку. Можуть бути досить серйозні медичні наслідки: структурно зникають м'язи, коли в неї безбілкові набряки".

Єдине лікування целіакії – це безглютенова дієта. Тобто, з раціону слід виключити шкідливі злакові, а також харчі, які можуть їх містити.

"Це будь-які перероблені продукти. Це стосується м’ясних виробів, зокрема ковбас, молочних виробів та десертів, дитячого харчування, консервів, соусів і так далі", – зазначає експерт зі здорового харчування Ольга Донцова.

Щоб допомогти пацієнтам призвичаїтися до нового штибу харчування, Українська спілка целіакії пропонує запровадити в Україні центри психологічної підтримки, на кшталт європейських.

"Коли ми говоримо про лікування за рахунок зміни способу життя людини, то мотивація, її підтримка і психологічна готовність йти на зміни – вони є визначальними", – переконана головний спеціаліст МОЗ з дієтології Олег Швець.

Поки про запровадження такої психологічної підтримки на національному рівні наразі мова не йде. Адже офіційно пацієнтів з целіакією в Україні – до 2 тисяч. А ось громадські діячі, спираючись на світову статистику, порахували: на целіакію хворіють щонайменше 300 тисяч українців.

Людмила Голоднік та Данило Буланенко, "5 канал"

Попередній матеріал
У Мінінформполітики анонсували появу газети для зони АТО
Наступний матеріал
Касація у справі про вбивство Гонгадзе: адвокати Пукача вимагають зменшити термін ув'язнення
Loading...