Хліб, борошно чи солодощі можуть спровокувати розвиток рідкісної недуги – целіакії, коли організм не засвоює глютен – білок, що міститься у деяких злакових (пшениці, житі, ячмені та вівсі).
Єдине лікування – не вживати ці шкідливі продукти. Найважче від них відмовитися дітям, кажуть громадські діячі. Вони планують запровадити центри психологічної підтримки пацієнтів, на зразок європейських. Там недужим допомагатимуть призвичаїтися до нового харчування.
Целіакія – це спадкове захворювання, яке уражає тонку кишку. Щоб визначити хворобу, достатньо здати кров на аналіз.
Для киянки Маргарити Сергієнко купувати закордонні продукти не забаганка, а життєва потреба. Її донька Софія хворіє на целіакію. В Україні необхідних спеціалізованих продуктів майже не виготовляють. Відтак і ціни зависокі, нарікає Маргарита.
Софії діагноз встановлювали майже рік. Підозрювали різні недуги, навіть пропонували зробити переливання крові. "Блювота до піни, пронос і дуже сильні болі в животі, від яких не допомагали жодні таблетки. Упав сильно гемоглобін до 50-60, і дитина вже не могла ходити самостійно", – розповідає мати Софії Маргарита Сергієнко.
Гастроентеролог Олена Губська пояснює: "Целіакія запускається незалежно від віку. Можуть бути досить серйозні медичні наслідки: структурно зникають м'язи, коли в неї безбілкові набряки".
Єдине лікування целіакії – це безглютенова дієта. Тобто, з раціону слід виключити шкідливі злакові, а також харчі, які можуть їх містити.
"Це будь-які перероблені продукти. Це стосується м’ясних виробів, зокрема ковбас, молочних виробів та десертів, дитячого харчування, консервів, соусів і так далі", – зазначає експерт зі здорового харчування Ольга Донцова.
Щоб допомогти пацієнтам призвичаїтися до нового штибу харчування, Українська спілка целіакії пропонує запровадити в Україні центри психологічної підтримки, на кшталт європейських.
"Коли ми говоримо про лікування за рахунок зміни способу життя людини, то мотивація, її підтримка і психологічна готовність йти на зміни – вони є визначальними", – переконана головний спеціаліст МОЗ з дієтології Олег Швець.
Поки про запровадження такої психологічної підтримки на національному рівні наразі мова не йде. Адже офіційно пацієнтів з целіакією в Україні – до 2 тисяч. А ось громадські діячі, спираючись на світову статистику, порахували: на целіакію хворіють щонайменше 300 тисяч українців.
Людмила Голоднік та Данило Буланенко, "5 канал"