Голодомор. Історія однієї родини (РЕПОРТАЖ)

  Селяни - жертви Голодомору - не розуміють, чому їх уважали "другим сортом". Кажуть, діти з дитинства звикали до нелегкої праці та залюбки вчилися. Знімальна група П`ятого поспілкувалася з виходцем із села, нині знаним мешканцем столиці - Іваном Ващенком. Військовий лікар до глибокої старості служив при Міністерстві внутрішніх справ України. Його історія далі.
  Світлина з далекого 33-го. Багато однокласників Івана Ващенка того дня не прийшли фотографуватися. Хоча випускний для них- важлива подія. Голод школярів виснажив настільки, що ті не мали сил дістатися до навчального закладу. А згодом, померли.

  Коли почався Голодомор, Іванові Ващенку виповнилося 15. У нього був  брат та чотири сестри. Батько Аввакум після смерті дружини залишився єдиним годувальником родини. Був завідувачем колгоспу. 32-го у Гопчиці селяни зібрали щедрий урожай. План перевиконали майже вдвічі. Але чіпати зерно секретар райкому партії суворо заборонив. Усупереч наказу, частку зібраного з полів добра Аввакум Ващенко таки розвіз по домівках. За ніч об`їздив 800 дворів. За таку самодіяльність його заарештували та відібрали майно.

  З ревізією приїздили і до мешканців Гопчиці. Пан Ващенко був свідком як з будинку його однокласника Матвія, винесли все їстівне.      

  Іван Ващенко: "Він плакав, чоботи цілував. Вони вдарили його, побили і забрали все. Прийшла черга і до нас. Та моя старша сестра, Ксеня, його по голові як гупнула, що він полетів на три метри з цим мішком".

  Сушене лушпиння картоплі у родині Ващенків вважали за делікатес. Оскільки Гопчиці розташовані недалеко від районного центру, селяни ходили туди і вимінювали добро на хліб. А у віддалених селах до людоїдства доходило, з жахом пригадує пан Іван. 

  За словами очевидця, на вулицю страшно було виходити. Там люди помирали. Тим часом, українське зерно вищого ґатунку вивозилося за кордон. Тим часом, за ґратами сиділи ті, хто не міг про це мовчати. Тим часом, владні мужі з повними торбами їжі виходили з продовольчих комор.

  Іван Ващенко: "Такі продукти я там бачив, що більше такого не бачив. Таке сало, хліб такий за іновалюту і золото".

  Іван Ващенко  -  військовий лікар. 39-го під час війни на Халхін-Голі рятував життя солдатів радянсько-монгольських військ, що постраждали внаслідок боїв із японцями. Іван Аввакумович пережив і Другу світову. Втім, спогади про Голодомор для нього - найстрашніші. Каже, за небачену жорстокість своїх до своїх же - соромно. 

  75 років Іван Ващенко зберігає це фото однокласників з випускного. Каже, повірити важко:  тих, хто того дня так і не дійшов до школи, міг врятувати кусень хліба. 

  Людмила Голоднік та Андрій Білоножко, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (9.74Мб)
  Попередній матеріал
  Радикальні ісламісти у Сомалі боротимуться з піратами
  Наступний матеріал
  Президенти Литви, Латвії, Грузії, Польщі виступили на форумі "Народ мій завжди буде!"
  Теги:
  Loading...