Документальний фільм-розслідування про вбивство Гандзюк
Документальний фільм-розслідування про вбивство Гандзюк Кадр з фільму

"Гандзюк. Системне вбивство": що увійшло до фільму-розслідування про загибель активістки

Читайте по-русски
Сумніватися в неупередженості місцевих правоохоронців активісти почали відразу після того, як за підозрою в нападі з кислотою затримали, а потім відпустили людину, яка мала залізне алібі

Документальний фільм "Гандзюк. Системне вбивство" презентували в Києві. Понад п'ять місяців журналісти проводили власне розслідування, аналізуючи офіційні версії слідства, а також гіпотези самої Катерини, про які вона розповіла в своєму останньому інтерв'ю. Також були проаналізовані телефонні дзвінки підозрюваного в організації вбивства Катерини – Ігоря Павловського. Автори з'ясували, що в день нападу та інші ключові дати він регулярно спілкувався з херсонськими правоохоронцями. Леся Головата має подробиці.

"Усунути мене від будь-якого політичного процесу дуже багатьом сьогодні вигідно", – у своєму останньому інтерв'ю – за кілька тижнів до смерті – Катерина Гандзюк розповіла журналістам  "Слідства.інфо", кого вважає причетним до нападу на неї. І за що.

Одне із запитань звучало так: "За останні три місяці з ким у вас ставалися конфлікти?"

"Я думаю, найдошкульнішим було те, що Владислав Мангер програв Суд Верховний, який визнавав правдивими факти програми, знятої рік тому", – припускала Гандзюк.

Судове рішення стосувалося телепрограми, яку вона разом із колегою зняла про бізнес Мангера.

Нині Владиславу Мангеру – відстороненому голові Херсонської облради – слідство закидає замовлення вбивства Катерини Гандзюк. Упродовж п'яти місяців журналісти "Слідства.інфо" ретельно проінспектували офіційні версії щодо злочину, а також перевірили підозри самої Катерини.

"Одна з її версій була, що до вбивства, тепер уже вбивства, на жаль, були причетні правоохоронні органи Херсонщини", – зазначає авторка фільму Анна Бабінець.

Сумніватися в неупередженості місцевих правоохоронців активісти почали відразу після того, як за підозрою в нападі з кислотою затримали, а потім відпустили людину, яка мала залізне алібі. Після резонансу розслідування передали до Києва. В СБУ назвали мотив злочину – Катерина Гандзюк викривала корупційні схеми, пов'язані з підпалами та нелегальними вирубками понад 600 гектарів лісу на Херсонщині.

"Ми багато спілкувалися по тому, що відбулося. Мангер, Рищук, Гордєєв – ці прізвища звучали, вони звучали завжди", – коментує батько загиблої активістки Віктор Гандзюк.

Невдовзі в СІЗО ув'язнили п'ятьох підозрюваних виконавців – колишніх АТОвців на чолі з Сергієм Торбіним, а також імовірного організатора Ігоря Павловського, помічника депутата від БПП Миколи Паламарчука. Із власних джерел журналісти-розслідувачі отримали телефонні з'єднання Павловського за півроку до його затримання. І з'ясували – в день нападу на Катерину Гандзюк та важливі дати для слідств, Павловський контактував з майже двома десятками посадовців із поліції, прокуратури, служби безпеки Херсонщини. 

"Ми з усіма нині говорили, ми всім їм надали слово. Нас дуже здивувала агресивна реакція – часто вони взагалі не визнавали, що знали цю людину. Часто – просто дуже нахабно спілкувалися з журналістами", – пригадує Бабінець.

Також журналістам, на відміну від слідчих, удалося поговорити з іще одним ключовим підозрюваним в організації нападу на Гандзюк – Олексієм Левіним – кримінальним авторитетом, який нині переховується від слідства за кордоном.

"Приїжджав до Павловського додому, і в цей самий вечір до нього приїжджали Торбін і ще якийсь чоловік. Потім наступного дня або через два їх затримали. І слідство ось це все намагається об'єднати, що я приїжджав нібито до них. Така-от ситуація", – розповів Левін. Причину візиту до Павловського пояснює тим, що "потрібно було зробити якийсь запит по якійсь людині".

"Нам вдалося поспілкуватися через інтернет-з'єднання. Тому що він розуміє – це справа, яка не залежиться", – пояснює співавторка стрічки Катерина Лихогляд.

Поспілкувалися журналісти і з чільниками Херсонщини – підозрюваним Владиславом Мангером, а також головою ОДА Андрієм Гордєєвим та його відстороненим заступником Євгеном Рищуком. Усі спростовують свою причетність, але несподівано Євген Рищук розповідає про зустріч перед новим роком Гордєєва з головою СБУ Василем Грицаком, а також колишнім чільником СБУ Херсонщини, генералом Данилом Доценком.

Адвокати клопотатимуть, щоб докази, які у фільмі оприлюднили журналісти, долучили до матеріалів кримінального провадження.

"Я зроблю, щоби вся інформація, яка офіційно не була підтверджена в слідстві чи мені не було відомо, що ця інформація була перевірена, щоби її перевірили та на сто відсотків відпрацювали", – прокоментувала адвокат батька Гандзюк Євгенія Закревська.

"Головну схему, яка була пред'явлена, я собі уявляв, я її знаю, але деякі подробиці, наприклад, про білінг телефонів, я не знав і було цікаво побачити", – додав Віктор Гандзюк.

Назвати конкретні прізвища на запитання "Хто замовив Катерину Гандзюк?" мають у суді. Журналісти ж уже дійшли висновку.

"Ідея системності – те, що правоохоронна система разом із владою, разом із криміналом. І це є великою проблемою", – наголосила авторка фільму Анна Бабінець.

У четвер журналісти презентуватимуть резонансне розслідування в Херсоні.

Леся Головата, Михайло Третяк, "5 канал"

Попередній матеріал
Ще трохи поморозить: 27 березня українців очікує похолодання та дощ зі снігом
Наступний матеріал
Вже понад 3 млн субсидіантів отримали монетизовані пільги, однак є певна складність – Рева
Loading...

Убивство Гандзюк: обрання запобіжного заходу голові Херсонської облради – відео

Убивство Гандзюк: обрання запобіжного заходу голові Херсонської облради – завершено

Убивство Гандзюк: обрання запобіжного заходу голові Херсонської облради – відео

В організації вбивства Гандзюк підозрюють голову Херсонської облради – яка його реакція

Убивство Гандзюк: ГПУ оголосила про підозру голові Херсонської облради (оновлено)

Відкритий для допомоги, справа буде доведена до кінця – Гордєєв відповів на заяву батька Гандзюк