Екологи НаУКМА розповідають про важливість роздільного збору сміття (РЕПОРТАЖ)

  Сьогодні відзначають Всесвітній День Земліі. Люди на планеті прагнуть об`єднати свої зусилля заради захисту довкілля. Традиційно цього дня люди прибирають та озеленяють вулиці. А от в Україні таких акцій буде замало, тут проблема набагато складніша. Близько 4% українських земель вкриті сміттєзвалищами, площа яких неухильно зростає. Чимало з відходів, що потрапляють на ґрунти - вкрай небезпечні. Більшість із них - продукти діяльності підприємств, проте чимало небезпечних речовин викидають до смітника звичайні громадяни.
  П`ята частина усіх небезпечних відходів потрапляють на звалища з помешкань людей. Люмінісцентні лампи, розбиті термометри, лаки, фарби, батарейки тощо. Їх не можна вивозити на сміттєзвалища, не можна й спалювати, адже з димом у повітря потраплять токсичні речовини. За кордоном ці матеріали скеровують на спеціальну переробку. В Україні такі технології лише на папері. Проте перший крок до утилізації - роздільний збір сміття. Запровадити його намагаються студенти Києво-Могилянської академії. На території закладу вони встановили окремі контейнери для паперу, скла та пластику. Студенти хотіли б збирати і використані батарейки. От тільки куди скеровувати їх після збору - молоді екологи не знають.

  Олена Маслюківська, старший викладач кафедри екології: "Як би я не хотіла як людина, еколог, викладач, як би я не хотіла, я не можу цього зробити, бо не знаю, куди їх дівати. В академії, я певна, не було б проблеми, щоб збирати батарейки. Це просто ящичок, всі знають, де він знаходиться, куди б можна було зносити ці батарейки, але за умови, що б можна було раз на місяць кудись ці батарейки віднести".

  Оля Нагорна, координатор робочої групи з роздільного збору сміття: "Це було б дуже гарно, якби ми могли це зробити, але зараз просто немає можливості їх збирати і кудись здавати, бо просто немає кому".

  Головною причиною відсутності в Україні системи сортування сміття та повноцінної переробки небезпечних відходів є брак грошей, розповідають у Центрі поводження із небезпечними відходами. Неможливо поки що  відстежувати долю відходів, які потрапляють до підприємств, що мали б їх утилізувати. Зокрема, такою є ситуація із люмінісцентними лампами.

  Володимир Макогончук, в.о. директора Центру поводженння із небезпечними відходами: "Є добропорядні суб`єкти господарювання і недобропорядні. Якщо добропорядні дійсно займаються утилізацією, то 80 відсотків всіх суб`єктів господаруювання, які працюють з небезпечними відходами не знешкоджують ці речовини".

  Брак  знань та відсутність відповідної реклами вважає причиною ситуації що склалася еколог Юрій Самойленко.

  Юрій Самойленко, голова організації "Зелений світ": "Купуєш ти мобільний телефон і там повинно бути написано, реклама. От так як не кури, тому що це веде до раку, не пий, тому що це веде до алкоголізму, так і не викидай цю батарейку або акумулятор, бо це тебе завтра отруїть".

  Проте лише поширення відповідної інформації не вирішить проблеми небезпечних відходів, доки не з`явиться національна система збору і переробки цих речовин. Поки що ж викладач Олена Маслюківська тримає усі використані батарейки удома, сподіваючися, що настане день, коли їх можна буде нарешті здати на безпечну переробку.

  Олена Угрин, Олексій, Тищенко, Денис Ковальов, 5 канал
  Попередній матеріал
  В Україні створять альтернативу профспілкам?
  Наступний матеріал
  Ціна на нафту сягнула $120 за барель
  Теги:
  Loading...