Олена Завальна
Олена Завальна 5 канал

Два роки в заручниках "ДНР" бо фотографувала "руський мір" – колишня бранка терористів розповіла про життя після полону

Читайте по-русски
Жінка вела свій блог, щоб показувати те, як насправді терористи руйнують її рідне селище

Колишня бранка бойовиків в Донецьку, яку засудили за світлини військової бази Гіві, 58-річна Олена Завальна півтора року тому звільнилася за обміном і оселилася на Дніпропетровщині. Її історію дізнавалася журналістка "5 каналу" Наталка Світлова. 

58-річна Олена Завальна – колишня жителька Макіївки. Коли місто захопили бойовики – жінка вирішила вести власний блог у соцмережі, щоби показати, як окупанти руйнують її рідне селище.

"Прийшли якісь люди беззубі, п'яні. Я сприйняла в штики, завжди говорили, що ця війна внутрішня громадянська. Я розуміла, що ніхто не повірить, якщо не сфотографувати і не показати в соцмережах, о техніка саме російська, що знаки на ній російські", – каже Олена Завальна.

Блог Олени під вигаданим ім'ям за кілька років зібрав трохи більше тисячі підписників. Жінка фотографувала усе, що бачила. Кілька разів оприлюднила світлини проєктного інституту. Бойовики перетворили його на військову базу Гіві.

"Я контролер тепломережі. І це була моя ділянка. Я 15 років вела цю ділянку. Люди пішли, зайшла база Гіві. Це був проєктний інститут. Проєкти просто жгли, що мене обурило, що це військова база, там така дорога метрів 6 і починається будинок дев'ятиповерховий. Туди заїджає техніка – танки день і ніч", – каже Олена Завальна.

Дописи у соцмережі та навіть перепости – це шпигунство, вирішили бойовики. Слідчі так званого міністерства державної безпеки ДНР затримали жінку. Згодом Верховний суд самопроголошеної республіки засудив Олену до 10 років ув'язнення. Ще три роки додали – мовляв, за розпал міжнаціональної ворожнечі.

В ув'язненні в так званій ДНР жінка провела два роки. У грудні 2019-го вона потрапила до списку обміну полоненими за схемою «всіх на всіх». Тоді з в'язниць бойовиків вийшли ще 75-ро бранців, більшість – цивільні.

Після звільнення дорога на рідну Донеччину - для Олени закрита. Вона там досі перебуває в розшуку. Якщо перетне кордон – знову затримають. 

Нині жінка мешкає в однокімнатній квартирі на Дніпропетровщині. Найдешевше житло, яке вдалося купити за гроші від президента після звільнення з полону. Однак кошти закінчилися, а роботи – немає.

А трудові документи, які дозволили б жінці за два роки отримувати пенсію – лишилися на окупованій території.

Механізмів відновлення документів людей, які вимушено і безповоротно виїхали з окупованої території, в Україні досі не існує, кажуть правозахисники. А звернення по довідки до будь-яких установ в окупації – марна справа.

Допомогти з документами юристи Олени просили у працівників червоного хреста, які працюють на окупованій території. Та поки – марно.

"Прописано, що коли особа іде на обмін , то держава допомагає їй зробити основні документи . Але на практиці виникають певні складно, я б сказала б це м‘ягко. А загалом багато людей виходять без документів без права на власність немає. Установи державної, де їм там допомогли б скопом все зробити", – каже юристка правозахисної групи "Січ" Юлія Полєхіна.

58-річна Олена Завальна нині призвичаюється до іншого життя. Вона одна з тих, хто позивається проти Росії до Європейського суду з прав людини через порушення її прав і свобод як громадянки України.

Наталя Світлова. Олександр Пронський. Дніпропетровська область. "5 канал"

Попередній матеріал
Божественна літургія з Патріаршого собору УГКЦ – трансляція
Наступний матеріал
Від блогерів до послів: як Київ долучився до акції "Мільйон дерев за 24 години"
Loading...

У російському полоні перебуває майже 400 українців – Денисова

Жертв ховали поблизу дач НКВС: Катинський злочин – у листах, світлинах і документах

Порошенко відверто розповів про комунікації з Медведчуком

"Змушують лити бруд на Україну та побратимів": окупанти показали зниклого на Донбасі армійця ЗСУ

Українських моряків звільнили із піратського полону в Нігерії

Катування українських полонених у донецькій в'язниці: Україна підозрює п'ятьох осіб