"Доводилося навіть ночувати на вулиці": як переселенець Сергій Клименко втратив паспорт і не міг відновити його 5 років

Сергій Клименко 5 канал
Люди, які не можуть підтвердити своє громадянство, подаються у процедуру визнання особою без паспорта будь-якої країни

Таке навіть тяжко уявити: народитися в Україні, прожити тут усе життя і 5 років виборювати право бути українським громадянином. Це історія Сергія Клименка. Чоловік народився на Донеччині. Після окупації росіянами рідного міста переїхав до Києва. Але 2017 року сталося непередбачуване – пан Сергій втратив сумку з усіма документами: нічого не залишилося. Одразу написав заяву до поліції, отримав спеціальний витяг і запевнення: проблем із відновленням документів не виникне. А далі було ходіння кабінетами.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

"Коли ти без документів, ти не можеш працевлаштуватися, зняти житло. І ти один і в такому великому мегаполісі – це досить нелегка справа. Іноді доводилося і на вулиці переночувати. Мені сказали, що потрібно привезти свідоцтво. Тоді ще працювали пункти пропуску, перевізники – через них і передали. У Міграційній мені сказали, що цього замало – потрібно проходити ідентифікацію особи", – розповів Сергій Клименко.

Це було складним завданням. Але пану Сергію вдалося вмовити приїхати з окупованої території власного батька, який і мав засвідчити його особу. Розповів, у Міграційній службі йому повідомили: одного родича для ідентифікації замало – спроба була невдалою.

"Я почав знову шукати і знайшов благодійний фонд "Право на захист". І коли я подзвонив, то вперше у житті я був почутий", – додав Сергій Клименко.

Юристи порадили пану Сергію звернутися до Міграційної служби та підтвердити особу дистанційно. Процедура відеоконференції офіційно запрацювала 2022 року. Вмовити батька вийти на зв'язок таки вдалося.

"Ми все-таки провели цю процедуру, там було багато питань по зв'язку. У мене руки тряслися, тому я заповнював анкети, вони там спілкувалися. Я до кінця не розумів, чи вийде все це зробити", – сказав Сергій Клименко.

Вийшло – пан Сергій отримав паспорт. Сеанс відеоконференції значно спростив ідентифікацію особи, наголошують юристи. Для того, аби провести цю процедуру, потрібен лише один близький член родини. Якщо ж мовиться, скажімо, про вчителів, тоді знадобиться декілька людей. А зв'язок із ними ще треба довести: скажімо, атестатом саме цієї школи. Люди, які не можуть підтвердити своє громадянство, подаються у процедуру визнання особою без паспорта будь-якої країни. Далі – отримують посвідку на проживання, а вже тоді мають право отримати саме громадянство України.

Читайте також: росіяни не дають ліки та не госпіталізують дітей, чиї батьки не отримали паспорт рф – Федоров.

"Усе максимально спрощено на законодавчому рівні. Тобто передбачено, що особа просто звертається і каже: я живу без документа, у мене немає паспорта, не можу отримати документ, бо, наприклад, мене не визнає або країна походження, або проживання, прошу прийняти мене у процедуру. Розглядається вона 6 місяців, процедуру можуть продовжити за наявності певних умов, але вона не може тривати більше року", – пояснила адвокатка напряму допомоги особам без громадянства БФ "Право на захист" Вікторія Волинська.

Загалом же українське законодавство щодо осіб без громадянства дуже прогресивне, наголошують юристи. І додають: фактично саму процедуру змінювати не варто, позаяк вона поєднала у собі, скажімо, корисний закордонний досвід. Утім на практиці нюанси все ж виникають.

"Досить часто від людей, навіть присутності адвоката, вимагаються інші документи, які підтверджують відсутність громадянства іншої держави. Або якихось документів із фотокартками, які можуть підтвердити особу. Є певні перепони, через які особі може бути відмовлено, хоча відповідно до законодавства так не має бути", – зазначила керівниця напряму допомоги особам без громадянства БФ "Право на захист" Софія Кордонець.

І знову ж таки, як наслідок бюрократії головними тягарями отримання статусу особи без громадянства чи відновлення втрачених документів може стати значна витрата часу, а ще – грошей. Бо, скажімо, юридичний супровід у благодійних фондах можна отримати безплатно, а самостійне отримання довідок з офіційних установ для людини – платна послуга. Приміром, певні типи звернень до закордонних консульств. За один папірець, звідти можна викласти одразу декілька тисяч гривень, що для людини, яка через відсутність документів не може знайти постійну роботу, буде значною витратою.

Сергій Барбу, Олексій Іванченков, Олександр Корецький, "5 канал"

Дивіться також:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Попередній матеріал
Допомога від Британії – багато Storm Shadow, в Очеретиному "русскіє" мінуснули "русскіх" – хроніка 790-го дня Великої війни
Наступний матеріал
Це ГУР! Чому арештували заступника Шойгу? Шольц проти Taurus. Хроніка 791-го дня Великої війни
Loading...