Архів
Архів 5 канал

Доступ до архіву Інституту нацпам'яті заблоковано: яка причина і до чого тут гроші з бюджету

Читайте по-русски
Офіційно галузевий архів Інституту національної пам'яті створили 2019 року

Будівля є – доступу немає. До приміщення Архіву національної пам'яті не пускають працівників та відвідувачів. Розташована споруда на території монетного двору Нацбанку, а це режимний об'єкт. Правила допуску змінили, і від минулого тижня туди стороннім ні ногою.

"Оця от дальня частина належить Архіву національної пам'яті, нам, а ось ця ближча до нас будівля, яка належить Національному банку України", – показує директор Архіву Інституту національної пам'яті Ігор Кулик.

Саме тут, у будівлі на вулиці Пухівській на Троєщині, мають зібрати архіви силових структур Радянського Союзу. Тут облаштують центр зацифрування та роботи з документами. А поки проєкт готують, працівники архіву ходять сюди попрацювати і провести екскурсії. Але від початку серпня їх усередину не пускають.

Не можна заходити усім – і працівникам, і гостям: мовляв, це становить загрозу безпеці держави. У пресслужбі Нацбанку на наш запит запевнили, що це тимчасово, бо змінюють умови доступу.

"У зв'язку з опрацюванням змін до регламенту та порядку доступу сторонніх осіб до режимних об'єктів та територій Національного банку, у нас буде відсутня можливість надання дозволу на таку відеозйомку. Пропонуємо перенести на період після 20 вересня цього року", – відповіли в НБУ.

Керівник архіву припускає: під час екскурсій вони виводять людей на дах. І саме це охороні не подобається. Мовляв, відвідувачі можуть зняти територію монетного двору.

"Коли нам виділять фінансування, матимемо змогу побудувати паркан і визначити режим допуску у наше приміщення", – пояснює Ігор Кулик.

Офіційно галузевий архів Інституту національної пам'яті створили 2019 року. 350 млн мали дати на ремонт. Та навесні 2020-го в антиковідний фонд забрали 57 млн. Обіцяних коштів досі немає. А тому відгородити будівлю від монетного двору поки що не можуть. Так само й збирати у будівлі історичні документи.

"Це було виробниче приміщення, зараз воно зносилося. Станом на сьогодні в будівлі на Пухівській немає жодного документа. Там неналежні умови зберігання і перевозити документи в приміщення, де не працює вентиляція – це все складно", – зауважив директор Архіву.

Архіви радянських часів і досі зберігаються у силовиків і правоохоронців уже незалежної України. У кожного органу він свій зі складним доступом, бо це режимні об'єкти. Наприклад, найвідоміший архів КДБ зберігають у Службі безпеки України.

Сам архів у сусідньому кварталі – туди дослідників пускають за запитом, кілька днів оформлюють перепустки. Та іноді відмовляють, бо в читальній залі бракує місця. А от в архівах МВС, прокуратури, Служби зовнішньої розвідки знайти потрібну справу вдається вкрай рідко.

"Багато справ розпорошені по різних архівах. Зазвичай приходять відповіді, що справи не знайдено. Але неофіційно я чув думку, що в тому ж МВС недостатньо персоналу, який міг би обробити будь-який запит і пошукати ретельно, що треба читачеві", – зазначив дослідник, історик, журналіст Едуард Андрющенко.

На пухівські місця для архівів усіх силових органів вистачить 11 тисяч квадратних метрів. За приклад беруть Чехію та Польщу, які теж пережили тоталітарні режими. Запитують дані з українського архіву і з-за кордону.

"Дослідники, які цікавляться конкретною темою, хіпі в СРСР, або кінорежисери для документальних стрічок. З нами зв'язалися дослідники з Киргизстану, досліджують людей, які були виселені на територію України", – каже комунікаційниця Архіву національної пам'яті Анна Ряба.

Архівами цікавиться дедалі більше українців – шукають репресованих родичів. Під одним дахом зберуть 4 мільйони справ. Архів національної пам'яті вже має консультаційний центр і проводить майстер-класи.

А ще чекають: стаття фінансування для них має з'явитися у проєкті держбюджету. Його подавати до парламенту Кабмін має до середини вересня.

Марія Писаренко, Віктор Сніжко, "5 канал"

Читайте також: НАН відмовилася передати будівлю свого інституту МВС

Попередній матеріал
Ведучий CNN – на форумі YES: "Законопроєкт про деолігархізацію створює ризики для свободи слова в Україні та роботи ЗМІ"
Наступний матеріал
У Луцьку підозрюваний втік із зали суду після оголошення вироку
Loading...