Миротворці України
Миротворці України 5 канал

День українських миротворців: про наявний досвід і перспективи введення місії ООН на Донбас

Читайте по-русски
Торік взимку українська делегація закликала ООН надіслати на Донбас так звану технічну місію

Василь Тройна – один із миротворців, які несли службу у Боснії та Герцеговині у середині 90-их. Тоді українські військові провели блискучу операцію. З оточеного сербами містечка Жепа вони евакуювали кілька тисяч мусульман-босняків. Українцям вдалося те, чого не зуміли зробити нідерландські миротворці. Вони обороняли інше містечко Сребрениця, яке згодом захопили сербські війська. Як наслідок – понад 8 тисяч босняків були убиті.

"Така думка ходить, що сама миротворча місія в Югославії вона була невдала. Тому що не вдалося запобігти великій кількості жертв. Я вважаю, що ми чітко виконали задачу, тому що врятувати майже 11 тисяч людей – це того варте. – Чи може така місія бути на Донбасі і чи буде вона ефективною? – Така миротворча місія і доречна, і необхідна. Головне, щоб це були країни нейтральні, не пов'язані з нашим північним сусідом", – пояснив учасник миротворчої місії у Боснії та Герцеговині (1994-1995 рр.).

Чи бути миротворчій місії на Донбасі – на Банковій думають уже давно. В адміністрації попереднього президента говорили про миротворців ООН. А офісі Володимира Зеленського не проти ОБСЄ.

Торік взимку українська делегація закликала ООН надіслати на Донбас так звану технічну місію. Вона оцінила б, зокрема, скільки миротворців мало б базуватися на сході України. Таку ідею одразу підтримали країни Балтії та Польща. Однак керівництво ООН офіційної відповіді не надало.

"Мова ж не про те, щоб завести туди 30 тисяч озброєних людей, вони ж не воювати будуть. Але вони будуть чітко контролювати ситуацію. Знижувати градус безпеки і поступово зростатиме довіра. Це ж не питання "з нині на завтра", – зауважив ексголова МЗС Павло Клімкін.

Однак після торішніх виборів президента Україна тему миротворчої місії у ООН більше не обговорювала. Володимир Зеленський заявляв: це питання треба розглянути під час зустрічі у Нормандському форматі.

"Миротворці – це один із можливих варіантів, ми його теж обговорюємо. Більш того, ми пішли далі і вивчаємо поки що безпрецедентну можливість мандату ОБСЄ. Виявляється, і вони мають право вводити своїх миротворців", – каже перший заступник голови делегації України на перемовах у Мінську Олексій Резніков.

Проте досвіду проведення миротворчих місій ОБСЄ не має.

"Росія намагається схилити наших недосвідчених чільників до компромісних рішень, які не в національних інтересах України. Не миротворча місія ОБСЄ, це має бути миротворча місія ООН. Тому що там все у рамках міжнародного права врегульовано", – переконує експерт з питань безпеки, генерал-лейтенант Василь Богдан.

Свої формати миротворчих місій Росія вже нав'язувала в Молдові. Після війни у Придністровській автономії на початку 90-их офіційний Кишинів пішов на поступки Кремлю.

"Учасники – Молдова, Російська Федерація і збройні формування придністровського режиму. Ба більше, ця миротворча місія перебуває під контролем контрольної комісії, у якій рішення приймаються консенсусом. Тому Молдова залишилась у меншості", – зазначив учасник перемовного процесу з урегулювання війни у Придністровській автономії (1991-1992, 1998-2002 рр.) Оазу Нантой.

Як наслідок – хоч збройне протистояння і припинилося, проте офіційний Кишинів Придністровську автономію не контролює і дотепер. А російські війська уже майже 30 років залишаються на молдовській землі.

Сергій Барбу, Олексій Сопільняк, "5 канал"

Попередній матеріал
Ранкове пленарне засідання Верховної Ради – трансляція
Наступний матеріал
Мовний омбудсман виступив проти скандального закону Бужанського і пояснив, які загрози він несе
Loading...

На Львівщині провели миротворчу місію в Конго – які основні завдання

Заворушення у ДР Конго: українські миротворці допомогли евакуювати персонал бази ООН, що зазнала нападу

Порошенко у Канаді: "На кордоні України з Росією мають перебувати миротворці Євросоюзу"

Нобелівським лауреатом премії миру став премʼєр-міністр Ефіопії

Пристайко заявив, що розраховувати на введення миротворців найближчим часом не варто

У джунглях Конго українські пілоти завдали повітряного удару терористам – фото, відео