Дайвери Криму знайшли гвинт, що може належати "Чорному принцу" (репортаж)

  Гвинт, який може належати британському фрегату "Чорний принц", знайшли дайвери Криму. Півтора століття тому, під час Кримської війни, цей корабель потрапив у потужний шторм і пішов на дно біля Балаклави. За словами археологів, "Чорний принц" віз зимовий одяг, спорядження і медикаменти для англійської і французької армій. Але головний вантаж, який і досі притягує шукачів скарбів, це бочки із золотими і срібними монетами.

  Це вже третя спроба підняти гвинт корабля-легенди, попередні закінчилися невдало. Підводні археологи ледве не загинули самі, теж потрапивши у шторм. Гвинт "Чорного принца" дайвери знайшли випадково, але фахівці вже назвали знахідку сенсаційною. Бо у жодному музеї світу немає навіть частин кораблів, що затонули під час буревію поблизу Балаклави.

  Анатолій Копнін, керівник дайв-центру: "Мы когда обныривали территорию, для зарисовки, Для ознакомления, интересно было, где дайверы могут нырять, ну и наткнулись на винты. Сообщили нашим старшим товарищам в археологию, они заинтересовались. Куски борта, куски иллюминаторов, по мелочам всякого железа очень много".

  Понад півтори сотні років тому потужний шторм знищив близько 30 кораблів англійсько-французської ескадри. Головною втратою став фрегат "Принц". На його борту була вся зарплата армії союзників. 

  Сергій Воронов, керівник департаменту підводної спадщини України інституту археології АН України: "На борту судна по одним данным было 200 тысяч фунтов стерлингов в серебре и золоте, запечатанные в специальные бочки. По другим данным полмиллиона фунтов стерлингов".

  Скарби на місці загибелі ескадри шукали майже 20 експедицій з різних країн. Утім, за весь час лише японці віднайшли 5 монет. Археологи припускають: можливо на "Принці" взагалі не було грошей. Дорогою з Лондона фрегат міг залишити цінний вантаж у Стамбулі, де було розташоване інтендантство британського флоту. Проте від ідеї підняти з морського дна бодай частину легендарного фрегата науковці не відмовилися. Команда дайверів за допомогою вантажного парашуту та балонів з повітрям підняла гвинт з глибини моря.

  Олександр Денисов, дайвер: "Когда подходишь к нему, кажется, что он совершенно небольшой, ну так на полтора метра. Но потом, когда он начинает подниматься, оцениваешь, что когда он был целый, где-то размах лопастей достигал трех метров".

  Гвинт відбуксирували до порту та притопили біля пірсу. На поверхню його піднімуть наприкінці зими. До того часу археологи повинні знайти гроші на спецтехніку, адже знахідка важить майже 3 тонни. Деталь "Чорного принца" археологи планують передати до музею.

  Юлія Крючкова, Ігор Романенков. Крим, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (7.86Мб)

  Попередній матеріал
  Триває рецесія найпотужніших економік світу (репортаж)
  Наступний матеріал
  Карпачова: пірати залишили "Фаїну"
  Теги:
  Loading...