Шантаж, спроба затягнути війну та психологічний тиск на українців. Вранці президент України повідомив про загрозу російського теракту на Запорізькій атомній електростанції. Про це звітували Служба безпеки України та наша розвідка. Нині Київ намагається достукатися до міжнародних партнерів, щоби ті діяли рішуче, адже підрив Каховської ГЕС уже показав, що росіяни і здоровий глузд – речі несумісні. То якщо, не дай боже, це станеться, – які можливі наслідки теракту? Як поводитися під час ядерного вибуху? Розповість кореспондентка "5 каналу" Софія Норенко.
Володимир Зеленський у своєму зверненні повідомив про ймовірність теракту на Запорізький атомній електростанції і закликав міжнародних партнерів діяти.
"Розвідка отримала інформацію про те, що росія розглядає сценарій терористичного акту на Запорізькій атомній станції – терористичного акту з викидом радіації. Вони все підготували для цього. Ми передаємо всю наявну інформацію нашим партнерам – кожному у світі. Усі докази. Цього разу не має бути, як із Каховкою: світ попереджено, отже, світ може і повинен діяти", – заявив президент України Володимир Зеленський.
Бо саме від партнерів залежить, чи наважиться росія на цей крок, – переконаний радник Офісу президента Михайло Подоляк. Зауважує: в такий спосіб окупанти можуть почати діяти, щоби зупинити український контрнаступ.
Читайте також: рф готує на ЗАЕС теракт з викидом радіації – Зеленський.
"росія не здатна втримати Енергодар у середньостроковій перспективі, а тому розглядає масштабний теракт на ЗАЕС для зупинки українського контрнаступу та створення безлюдної санітарної сірої зони, зафіксованої на наступні роки як частина територіального статус-кво без припинення вогню. Чи наважаться в кремлі на цей сценарій, сьогодні залежить винятково від реакції глобального світу", – наголосив радник ОП Михайло Подоляк.
Проте такий ядерний шантаж може стати спробою затягнути війну, зауважує військовий експерт Петро Черник.
"На мій погляд, от таким от шантажем путін намагається посадити за стіл переговорів із собою колективний Захід, їм критично потрібна стратегічна пауза, передишка і заморожування цього конфлікту. Чи вдадуться вони до такого акту глобальної катастрофи – бо це буде глобальна катастрофа, мені вкрай важко сказати. Чи спроможні вони психологічно на це, ну, Каховка свідчить, що спроможні", – роз'яснив військовий експерт Петро Черник.
Спрогнозувати наслідки теракту на ЗАЕС вкрай складно. Нині думки експертів розділяються, адже все залежить від того, як саме буде скоєний злочин, та від погодних умов.
Дивіться також відео: ЗАЕС і реакція світу. "путін боїться за своє життя. Так скажіть, що ви його вб'єте" – Олег Лісний.
"Це може бути аварія масштабу Чорнобильської. Це сильно залежатиме від погоди, від вітру в першу чергу і від інших погодних умов, включно з якимись вологостями. І в кінці-кінців це може уразити справді величезну територію, не забуваємо, що сліди від Чорнобильської долетіли далеко", – наголосив фахівець Інституту ядерних досліджень НАН України Володимир Улещенко.
"Наслідки будуть, але не треба бігти за йодом. Я щойно прочитав, йоду там уже немає. Йод потрібен на реактор, який працює. Ніхто не може сказати, які там будуть наслідки, що там підірвуть, хто збирається підривати. В найгіршому випадку – це два-три кілометри або те, що потече вниз по Дніпру", – запевнив головний інженер Чорнобильської АЕС Микола Штейнберг.
Українців такі новини лякають. Кажуть, у разі чого діятимуть за інструкціями:
- "Насправді, це дуже страшно звучить, є таке побоювання, але сподіваюсь, що цього не буде".
- "Я не знаю, яким чиною, але я вважаю, що українцям потрібно дуже наполегливо звертатися до наших сусідів, в плані західних партнерів, і просити якоїсь допомоги".
- "Будемо слідувати інструкціям влади, перші дні потрібно посидіти вдома, поки осяде радіоактивний пил".
Та коли ж на підконтрольних територіях українці можуть підготуватися, то на окупованих – ситуація критична. Енергодар – місто поруч із ЗАЕС – виїхати звідти майже неможливо, – повідомила міська влада.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
"Прямих можливостей виїхати на своїх автівках якимось чином якби немає. Є поодинокі випадки, коли люди перебираються з перевізниками через треті країни, але це поодинокі випадки, і не завжди вони закінчуються успішно", – розповів перший заступник міського голови Енергодара Іван Самойдюк.
Ще восени центр стратегічних комунікацій SPRAVDI випустив ролик із найпоширенішими питаннями щодо ядерної загрози. Фахівець із радіаційного моніторингу Захар Іванов дав низку порад, як вберегтися від радіації.
"Якщо повідомляють про те, що сталася аварія на атомній електростанції, потрібно налаштуватися на прослуховування всіх джерел інформації офіційних, завжди бути на увазі. За можливості переходити в укриття. В укритті подбайте про те, щоби у вас була бутильована вода, свої продукти харчування запакуйте, наприклад, в герметичні пакети, лоточки чи ще щось, візьміть з собою маски і респіратори", – сказав співробітник відділу аварійної готовності та радіаційного моніторингу Захар Іванов.
Важливо подбати і про одяг, в якому в разі чого доведеться виходити на вулицю.
"Одяг бажано використовувати, якщо треба буде виходити на вулицю, щось таке: гумовий плащ, гумові чоботи. Щось таке, що можна буде легко змити той бруд, який ви будете нести з собою", – додав Іванов.
Дали поради й в МОЗ. Найголовніше – перебувати в укритті або просто у приміщенні:
- тримайтесь подалі від стін та даху;
- залишайтеся в кімнаті без вікон та зовнішніх дверей;
- зачиніть та ущільніть усі отвори (скотчем, змоченою тканиною);
- закрийте вентиляцію (кондиціонери, обігрівачі);
- чекайте вказівок від влади.
Софія Норенко, "5 канал"
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.