20 лютого 2014-го на Майдані
20 лютого 2014-го на Майдані 5 канал

Чотири роки потому: як Київ згадував найкривавіший день Революції Гідності

20 лютого 2014-го силовикам уже офіційно дозволили застосовувати вогнепальну зброю під час проведення так званої антитерористичної спецоперації "Бумеранг"

20 лютого 2014року – найкривавіший день Революції Гідності. Силовикам уже офіційно дозволили використовувати вогнепальну зброю проти мітингувальників під час проведення так званої антитерористичної спецоперації "Бумеранг". Від самого ранку, коли майданівці почали відтісняти беркутівців угору вулицею Інститутською, силовики, майже не криючись, розстрілювали протестувальників. Того дня загинуло найбільше – 48 героїв Небесної Сотні, а поранено – понад 80 мітингувальників. 20 лютого в Києві – чотири роки тому та сьогодні – далі в сюжеті.

Упродовж трьох кривавих днів, від 18 до 20 лютого 2014 року, коли силовики масово розстрілювали на Майдані мітингувальників, Михайлівський собор став прихистком для протестувальників. Тут грілися, їли, спали та поверталися на барикади. Сюди ж евакуювали тяжко поранених із волонтерських медпунктів після того, як Український дім захопили беркутівці, а Будинок профспілок – спалили. На подвір'я монастиря зносили тіла загиблих.

Нині у Михайлівському Золотоверхому служать панахиду за Героями Небесної Сотні. Поряд із сім'ями загиблих моляться перші особи держави. Виступає Патріарх Філарет: "Ми повинні знати, і ворог наш повинен знати, що Україна з такими синами і дочками – неподоланна".

Найбільше – 48 майданівців – не вдалося врятувати лікарям 20 лютого 2014-го. Тоді силовикам уже офіційно дозволили застосовувати вогнепальну зброю під час проведення так званої антитерористичної спецоперації із нині вже символічною назвою "Бумеранг".

Від самого ранку на вулиці Інститутській беркутівський ескадрон смерті розстрілював сміливців, які від вогнепальних куль прикривалися щитами. Один із них – 20-річний Устим Голоднюк. На Майдані його легко впізнавали за блакитним, як у миротворців, шоломом. Куля прошила його та влучила у потилицю.

"Згадую, як він був підлітком – із захопленням почав вивчати історію. Згадую, як він пішов на Майдан, як мінялося його світобачення. Як він був твердо переконаний, що вони досягнуть мети. І його віра вселилася потім у мене", – розповідає батько Героя Небесної Сотні Володимир Голоднюк.

Із паперовими ангелами – на згадку про всіх, хто тримає над Україною небо – вже третій рік поспіль небайдужі приходять на місця масових розстрілів у Києві. "Це як обереги нашого мирного життя сьогодні, тут, на цій землі, і віра в наше світле майбутнє, в завтрашній день", – каже учасниця акції.

Цього дня, чотири роки тому, Володимир Бондарчук втратив батька, але водночас знайшов мотивацію – жити і діяти так, щоби жертви під час Революції Гідності не були марними: "Революція не скінчилася. Ми продовжуємо боротьбу, і ми маємо продовжувати справу наших рідних і довести до кінця, щоби ми побачили ту Україну, про яку вони мріяли".

Леся Головата, Анна Кудрявцева та Юрій Усик, "5 канал"

Заходи щодо вшанування Героїв Небесної Сотні у Києві – фотогалерея

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
Що насправді заважає розкриттю злочинів проти Майдану: ексклюзивне інтерв'ю з Антоном Геращенком – "Час. Підсумки дня"
Наступний матеріал
Політолог про реінтеграцію ОРДЛО: Після підписання закону Україна може висувати Росії юридичні претензії
Loading...