Чорнобильці свої пенсії вибивають у держави через суди [репортаж, відео]

  Сьогодні в Україні вшановують учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. 14 грудня 1986 року закінчили будівництво саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком. Утім, для самих чорнобильців - цей день не радісний. Цьогоріч з держбюджету на соціальні програми та виплату їм пенсій виділили 7 мільярдів гривень. А це лише десята частина від закладеної в законі.

  Леся Головата, "5 канал": "Четверта зона радіаційного забруднення - місто Тараща, що на Київщині. У 1986 році звідси в Чорнобиль посилали усіх - і кухарів, і водіїв, і міліціонерів, і працівників клубу. Багато кого немає в живих, а ті, хто залишився оббивають нині пороги судів".

  Пенсіонер-чорнобилець: "Я в самому Чорнобилі був, я їх обслуговував культурно. Показував їм кінофільми".

  Десять днів Анатолій Шкарівський розважав ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Розваги закінчилися ураженням радіацією, хворобами та інвалідністю. Нині він разом із дружиною вивчає закони та судиться за пенсію, яка йому належить. Суд визнав правоту Шкарівських, але пенсійний фонд не здався - подав апеляцію.

  Людмила Шкарівська, постраждала від аварії на ЧАЕС: "Пенсійний подав на апеляцію. Поїхала я туди узнать, що до чого. Сказали, конституційний суд наложив арешт пока на ці документи і рішення нібито буде розглядатися з нового року".

  Ображеним людям потрохи уривається терпець. Вони пікетують, голодують та захоплюють в облогу пенсійні фонди. Чорнобильці стали на захист своїх прав у Львові, Івано-Франківську, Конотопі, Луганську, Донецьку. І зупинятися не збираються.

  Ілля Гасинський, інвалід-чорнобилець: "Кожна людина, в залежності від того року, коли стала інвалідом, не дораховується пенсії від 50 до ста тисяч".

  Ситуація з чорнобильськими пенсіями є абсурдною. Визнають чиновники. За так званим чорнобильським законом, прийнятим ще на початку дев`яностих, інвалідам-чорнобильцям повинні виплачувати у 6, 8 та 10 разів більше, ніж мінімальна пенсія. Правда, тоді це було 19 гривень.

  Костянтин Ващенко, заступник міністра соціальної політики: "А люди оперируют нормами закону про общегосударственное пенсионное страхование, и считают этих 6, 8 и десять от минимального прожиточного. И выходят на те цифры, с которыми они потом идут в суды...8, 9, 10 тысяч гривен пенсии".

  Суди ж повертають закон, як дишло. Одним - задовільняють позови, іншим - відмовляють. Лише близько чотирьох тисяч чорнобильців за рішеннями судів отримують великі пенсії, ще кілька десятків тисяч чекають на апеляцію. Окреслюють масштаби проблеми в громадських організаціях. Але грошей на виплату всім інвалідам після Чорнобиля в державі немає.

  Юрій Андреєв, президент ГО "Союз. Чорнобиль. Україна": "Если только на основе судебных решений принимать размеры пенсий, то значит у нас одна десятая получит, а девяносто процентов - просто не хватит средств. Вот в чем абсурдность и тупиковость ситуации".

  Урядовці хочуть розрубати цей гордієв вузол - прив"язати чорнобильські пенсії до прожиткового мінімуму, а індекси - суттєво знизити. Утім, дехто із чорнобильців справедливості може вже не дочекатися.

  Леся Головата, Олександр Зименко, "5 канал".

  Попередній матеріал
  Лондонський суд відпустив під заставу підозрювану в шпигунстві росіянку
  Наступний матеріал
  Розгляд справи щодо частот "5 каналу", ТВі та СТБ перенесено на наступний рік [відео]
  Теги: