"Буде повна календарна реформа": Євстратій (Зоря) анонсував собор щодо Різдва

Свято Shutterstock
Речник ПЦУ пояснює, що у разі переходу на Григоріанський календар, зсунеться не тільки Різдво, а й весь календар релігійних свят

У програмі "Час: Онлайн" на "5 каналі" ведуча Марія Скібінська та речник ПЦУ, архієпископ Чернігівський Ніжинський Євстратій (Зоря) обговорили, чи буде Україна переходити на Григоріанський календар, і якщо так, то як це відбуватиметься.  

На запитання, коли має бути собор щодо Різдва, архієпископ сказав: "Я не можу зараз дати конкретних часових рамок, але переконаний, що відкладати на довгий період часу обговорення і розв'язання цих питань церква не буде. Нині такий час, що потрібні швидкі осмисленні рішення і більш конкретні речі, ніж просто обговорення". 

Євстратій (Зоря) також прокоментував те, що за даними статистики, у грудні 2020 року предстоятель ПЦУ Епіфаній казав, що понад 60% українців виступають проти святкування Різдва 25 грудня. Нині за даними голосування в "Дії", 59% українців проголосували за святкування Різдва 25 грудня. 

Речник ПЦУ говорить: "Я переконаний, що війна і руйнування багатьох стереотипів минулого, зокрема й про "братські народи, це серйозно вплинуло на ставлення суспільства. І це, власне, підтверджує ту думку, яку на початку висловлювали і митрополит Епіфаній, і ПЦУ, що питання календарних змін має сприйматися поступово і має не розділити, а сприяти єднанню церкви і суспільства... Коли у коментарях стикаєшся з думкою, що святкуймо Різдво 25 грудня, одразу після святкування Миколая 19 грудня, то такі коментарі з очевидністю показують повне нерозуміння глибини проблеми. Адже коли йдеться про дату святкування, то не йдеться про перенесення з одного дня на інший, а йдеться про повну календарну реформу. І святого Миколая ми тоді будемо святкувати не 19 грудня, а 6-го. І Благовіщення – не 7 квітня, а 25 березня. І свято Покрови буде не 14 жовтня, а 1 жовтня. Тобто все коло церковних свят, окрім рухомих, пов'язаних із Великоднем, все це коло свят посунеться на 13 днів. І це треба усвідомлювати... Крім того, календарна ідентичність стала частиною української національної ідентичності. Так було і в XIX столітті, і в XX столітті".

Різдво
Різдвовідкриті джерела

Євстратій (Зоря) говорить, що питання із календарем – делікатне. І якщо ми таки перейдемо на Григоріанський календар, то точно треба буде запровадити перехідний період. 

Архієпископ говорить: "Зараз ситуація докорінно змінюється. Нині для багатьох у суспільстві ідентифікація за календарем позначає цивілізаційну ідентифікацію, тобто приналежність до європейської цивілізації чи антицивілізації, з якою нам довелося зіштовхнутися у цій страшній війні. І на моє переконання, питання календарної реформи буде просуватися успішно і досить швидко, але важливо, щоб це питання не розділило суспільство і ПЦУ, тому все це має бути продумано... Тут, як і в кожній важливій справі має бути перехідний період. І буде період, коли і 25 грудня, і 7 січня будуть залишатися актуальними датами. Власне, так сталося і цього року. Навіть ті, хто відсвяткували 25 грудня, 7 січня для них теж не було буденним днем". 

Дивіться повний випуск інтерв'ю з речником ПЦУ Євстратієм (Зорею):

Читайте також: Скільки громад перейшли до ПЦУ з початку повномасштабної війни – Євстратій Зоря про суспільний злам

Дивіться відео за темою: Містичні спалення на могилі в Лаврі. Хто і навіщо? | Марафон "НЕЗЛАМНА КРАЇНА"

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
З цим є реальна проблема – Гудименко про одяг для поранених військових та як допомогти
Наступний матеріал
"Вийдемо всі або не вийде ніхто": спогади про "кіборгів", які захищали ДАП до останнього – унікальне відео
Loading...