Бійці Шухевича не брали участі у львівських погромах 1941-го,- документи

  Українці у німецькій формі. Служба безпеки України оприлюднила документи, що проливають світло на діяльність батальйону "Нахтігаль" - радянська пропаганда приписувала цим воякам єврейські погроми у Львові. СБУ береться розповісти іншу історію.

  Ви нам Незалежну Україну, а ми пововоюємо за Велику Німеччину. Створення батальйону "Нахтигаль" і українці, і німці уважали вигідною угодою. Добровольців, згодних одягнути німецьку форму, не бракувало, але зброю отримали лише 330 українців. Свою назву батальйон "Нахтигаль" - українською "соловейко" - отримав за гарні  голоси солдатів. Командиром став майбутній генерал-хорунжий УПА Роман Шухевич. Присягу складали Україні, а не фюреру. Перше завдання - захоплення Львова. 30 червня 41-го року, на день раніше від німців, "Нахтігаль" увійшов до міста. Це надихнуло провід ОУН піти ва-банк і проголосити незалежність.

  Іван Патриляк, історик: "Це була така теорія "доконаних фактів". От ми поставим німців перед фактом. Вони будуть змушені по-перше викрити свої карти - що вони думають щодо України. А по-друге вони будуть змушені рахуватися з тим, що Україна є незалежною. Прийняти як союзника, або знищити - одне з двох".

  З незалежністю доведеться почекати,- сказали німці. А от влаштувати у Львові єврейський погром - будь ласка. Участь у знищенні львівських євреїв комуністи та прорадянські історики і нині приписують бійцям "Нахтигалю" та Роману Шухевичу особисто. Документи, які б свідчили проти такої версії, до останнього моменту були секретними. Гриф "таємно" з нього СБУ зняла лише вчора. Він розповідає геть іншу історію.

  Олександр Іщук, історик, співробітник архіву СБУ [читає документ]:  "Представники прибувших до Львова у великому числі відділів Гестапо звернулися різними дорогами до українських кругів, щоб українці урядили триденний погром жидів. Замість уряджувати маніфестаційні похорони політв`язнів помордованих більшовиками краще влаштувати велику відплатну акцію на жидах. Ані поліційні, ані військовці власті не будуть цьому перешкоджати",- така була пропозиція. "Керівні чинники ОУН довідавшись про те подали до відома членам що це є німецька провокація, щоб скомпроментувати українців погромами. Ще Другий Великий збір ОУН висловився рішуче проти будь-яких жидівських погромів"."Реальних боїв проти Червоної Армії у Нахтигаля було лише два. Батальйон склав зброю, тільки-но дізнався про арешт німцями проводу ОУН. Але воякам поставили умову: або в концтабір, або в білоруські ліси воювати проти партизан. У 42-му попри погрози розстрілу українці остаточно відмовилися битися у лавах німецької армії. Та СРСР продовжив війну з "Нахтигалем" і після закінчення Другої Світової. Кадебісти шукали свідків злочинів українців у Львові, щоб здобути компромат на Теодора Оберлендера, міністра у справах переселенців ФРН. Під час війни той був офіцером зв`язку в "Нахтигалі". Шукали марно, доки слідчим не дали команду тиснути на свідків.

  Володимир Вятрович, історик, радник Голови СБУ: "Встановлених свідків злочинів "Нахтігаля" слід підготувати для допиту працівникам прокуратури, про що були дані вказівки Прокуратурі СРСР." Далі найцікавіше. "При підготовці слідків слід використовувати опубліковані матеріали про зличини "Нахтігаль". Слід було нагадати, освіжит в памяті за допомогою вже існуючих пропагандиських матеріалів".

  Міністру через скандал довелося піти у відставку. Попри те, що Берлінський суд визнав його невинним. Натомість бійців "Нахтигалю" і надалі багато хто уважає причетними до львівських погромів. Переконати у тому, що це неправда, принаймні українців, обіцяють історики - для цього СБУ надає їм доступ до своїх ще донедавна таємних архівів.

  Олександр Аргат, Сергій Неговора, 5 канал

  Попередній матеріал
  На вулиці Парижа вийшли тисячі таксистів
  Наступний матеріал
  Квартири жертвам "Еліти-Центру" даватимуть тільки за наявності доказів
  Теги:
  Loading...