Бабаки Тимко та Мишко сповістили про ранню й теплу весну (репортаж)

  Українська весна прийде рано і буде теплою. Такого навіщували вітчизняні бабаки. До вже досвідченого ситоптика - бабака Тимка з Харкова, сьогодні вперше приєднався зі своїми прогнозами львівський бабак Мишко. В Україні це вже стало традицією: 2 лютого тваринку запитують, чи бачить вона свою тінь. І відтак визначають, коли прийде тепло.

  Урочиста мить. Головний хранитель Харківського бабака Віктор Токарський оголошує прогноз, який синоптик Тимко щойно прошепотів йому на вухо.

  Найвідоміший мешканець біостанції Харківського університету за п`ять років ніколи не помилявся. Якщо бачив власну тінь, весна наставала пізно. Якщо не бачив, як-от цього разу, були відлиги й раннє тепло. День бабака - не лише американська традиція. На Слобожанщині з давніх-давен селяни за поведінкою цих тварин під час зимової сплячки визначали, коли починати польові роботи.

  Віктор Токарський, зоолог, хранитель бабака: "Он сам проснулся. Это ничего страшного. Мы не нарушаем никакие физиологические процессы. Просто занесли его в дом, в тепло. Они периодически сами просыпаются".

  А от Львівський бабак Мишко весну передбачав вперше. Втім, попри брак досвіду, він погодився із прогнозом харківського колеги. Відтак, весна на Львівщині має бути ранньою, теплою та сухою. Вилізши із будиночка Міша оглянувся і свиснув. Фахівці кажуть: така поведінка тварини після сплячки свідчить, що весна не забариться і прийде вже за три-чотири тижні. Єдине, що збентежило тварину, це велика кількість людей. До такої уваги Міша не звик.

  Андрій Кийко, завідувач відділом Львівського дитячого еколого-натуралістичного центру: "Оскільки він живе в норі і ми його фактично мусіли виставити трохи на холод, то для нього це трошки дискомфорт, але нічого страшного у цьому не є, ви бачите велика кількість людей, він живе в норі він же в житті не бачив стільки людей, на один раз як зараз".

  У Західних областях зазвичай люди користуються прогнозами їжаків. На відміну від бабаків, цих тварин на теренах Галичини багато. І принцип визначення погоди - той самий. А от професійні синоптики до віщунства ставляться з іронією. Більше довіряють науковим методам. Утім, прогнози, який Харківський гідрометцентр і бабаки озвучили одночасно, збігаються.

  Євгенія Ляшенко, працівниця Харківського гідрометцентру: "Весну мы ожидаем ранней. Мы надеемся, к концу февраля температура перейдет через ноль градусов. Это прогнозировалось еще долгосрочными прогнозами погоды".

  На День бабака Харківському Тимкові подарували новий будиночок, де він житиме влітку. Біологи сподіваються на поповнення в його родині. Тим часом львіські екологи переймаються пошуками пари для бабака Міші. Адже коштів придбати самку в юних натуралістів немає. А визначати, якою буде весна, з двома бабаками простіше.

  Микола Піддубний, Олександр Ваврищук, В`ячеслав Кузьменко та Євген Родіон, Харків-Львів, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (6.42Мб)

  Попередній матеріал
  "Охматдит" на межі виживання (репортаж)
  Наступний матеріал
  Парламентарії домовились призначити вибори Президента на 17.01.2010
  Теги:
  Loading...