90 років від дня народження Миколи Руденка [репортаж, відео]

  Сьогодні виповнюється 90 років від дня народження засновника Української Гельсінської групи - Миколи Руденка. Свого часу радянська влада не пробачила письменнику кардинальної зміни поглядів. Спочатку оголосила божевільним, згодом позбавила волі та громадянства. Колишній політрук спілки письменників України, який писав поеми про Сталіна, раптом наважився розвінчати культ вождя та виступив із нищівною критикою економічної теорії Карла Маркса. Власне Микола Руденко ініціював та очолив правозахисний рух в Україні. Шість років тому він пішов із життя.

  Леся Головата, 5 канал: "Здогадатися, що в цьому будинку мешкали багато письменників легко - достатньо подивитися на фасад. А от Микола Руденко досі на правах дисидента. На цій меморіальній дошці немає жодної згадки про те, що він був письменником та економістом. а хто і коли її тут повісив не відомо навіть вдові Миколи Руденка".

  На задвірках будинку, але на фасаді української історії. Втішає себе Раїса Руденко. Вдова показує вирок - лють радянської влади помістилася на п`ятдесяти сторінках. За рік після створення Української Гельсінської групи її чоловіка за антирадянську діяльність засудили до 12 років ув`язнень у тюрмах та таборах. Вона теж перейшла через горнило концтаборів, а от заслання відбували сім`єю в Алтайському краю.

  На засланні Микола Руденко працював сторожем у цеху з вичинки хутра. Але влада його запам`ятала як автора твору "Прогрес капіталу". Ця революційна економічна теорія перекреслювала вчення Карла Маркса. Раїса Руденко розповідає - до чоловіка з Москви навіть кадебісти приїжджали за порадою.

  А от письменницького доробку в Україні взагалі не знають. Після арешту усі книги відомого автора вилучили з бібліотек та книгарень, а твори - зі шкільних програм. Уже в дев`яностих роках за роман "Орлова балка" Миколі Руденку дали Шевченківську премію.

  Перевидати усі книжки письменника до 90-річчя розпорядився торік Президент Віктор Ющенко. Досі держава не надруковала жодної. А вечори пам`яті колеги та друзі організовують з власної ініціативи. Щоби поділитися спогадами як творилася незалежність України. 

  Леся Головата, Іван Головач, Ян Доброносов, 5 канал

  Попередній матеріал
  Венеціанська комісія: КС має визначити дату наступних парламентських виборів
  Наступний матеріал
  У "Борисполі" скасовано один рейс
  Теги: