90 років тому Севастополь залишило останнє судно Білої армії Врангеля

  90 років минуло відтоді, як севастопольську бухту залишило останнє судно Білої армії під командуванням генерала Петра Врангеля. Цей день вважають закінченням Громадянської війни і закінченням великої міграційної хвилі.

  Літургія у Свято-Володимирському Соборі Херсонеса і  хресна хода до Графської пристані. Саме звідси 90 років тому відійшов останній пароплав з російськими емігрантами, які не уявляли свого життя в новій більшовицькій Росії. Усі сподівались на швидке повернення, але більшості так і не судилося знову побачити Батьківщину.

  Саме севастопольська бухта була найяскравішим спогадом родини грузинських князів Чавчавадзе. Їхній пращур, який нині мешкає у Москві, каже, виріс на розповідях діда про те, як той, полковник-кавалерист,  вимушений був бігти з країни.

  Вихід російських білогвардійців відбувся у листопаді 1920 року. Рештки розбитої Білої армії на чолі із Петром Врангелем, а також козаки та цивільні, боячись розправи червоноармійців, залишали Крим. Евакуація тривала кілька діб. Задіяли усі підпорядковані Врангелю судна, а також іноземні кораблі. Загалом, понад 130 суден вивезли майже 150 тисяч біженців.

  Пристанищем біглим білогвардійцям стали околиці Стамбула, острів Лемнос на Півночі Егейського моря. Більшість осіли в Бізерті – приморському місті Тунісу. Тих, хто не залишив Росії, згодом звинуватили у співпраці із білими - декого вислали у табори, решту - розстріляли. Жалобні заходи у Севастополі  триватимуть до вівторка.

  Юлія Крючкова, Ігор Романенков, Крим, Севастополь, 5 канал

  Попередній матеріал
  Масовий заплив моржів в Одесі
  Наступний матеріал
  В Маріуполі борються з комарами, що переносять вірус лихоманки
  Теги: