Ансамбль
Ансамбль 5 канал

2,5 млн грн за "Гопак у небі": чому обурюються активісти та як реагує культурна спільнота

Читайте по-русски
Український культурний фонд профінансує 16 проєктів до Дня Незалежності

Два з половиною мільйони за "Гопак у небі". Український культурний фонд профінансує 16 проєктів до Дня Незалежності. Використають зекономлені кошти. Та активісти, які опікуються сферою культури, кажуть: ці гроші не пішли на знані фестивалі, що відбуваються вже не перший рік. Раніше експерти Фонду поставили їм високі бали, але на останньому етапі відбору Наглядова рада вирішила не давати коштів. Подробиці у матеріалі кореспондентів "5 каналу". 

Ансамбль "Вихиляси" починає танцювати гопака на землі, поки спортсмени готуються до танцю в небі. 14 професійних парашутистів піднімаються на висоту 4 тисячі 200 метрів над землею. У вільному падінні на швидкості 200 кілометрів за годину складають цифру 30 і серце. Тільки от через хмари вільного падіння не видно.

Як і, можливо, не буде видно їхнього гопака. Це передбачили, і запланували 20 тренувальних стрибків, аби під час кожного відзняти частинки танцю й зробити ролик на 6 хвилин.

"На великих екранах буде запис цього танцю в небі. Тому що не всі глядачі зможуть побачити на 4,3 км", – розповів керівник Нового театру м. Запоріжжя і проєкту "Гопак на землі та в небі" Владислав Лебедєв.

Фінансує цей проєкт Український культурний фонд. На нього закладено 2,5 мільйони гривень. Та отримають, каже, не всю суму: спершу 1 млн 200 тис., потім ще 600 тис.

"Велика частина – це авіація. 20 стрибків – це майже половина бюджету. Решта всього – костюми, танцюристи, транспорт. Будемо дітей обідом годувати. І дуже важливо, буде зроблено 10 відеороликів. Професійних", – сказав керівник Нового театру м. Запоріжжя і проєкту "Гопак на землі та в небі" Владислав Лебедєв.

2,5 млн грн – за таку ж суму УКФ міг профінансувати одразу дві інші події – Літературно-перекладацький фестиваль TRANSLATORIUM та "Київський тиждень критики". Але вони грошей не отримали.

"Зараз ми в дуже скрутній ситуації, коли ми не знаємо, чи ми будемо проводити цей фестиваль, чи ні", – наголосив директор Київського тижня критики Денис Іванов.

У жовтні "Тиждень критики" може відсвяткувати 5-й ювілей, але не факт, що відзначить, бо грошей на його проведення обмаль.

Проєкт отримав високі бали від експертів Українського культурного фонду – 472 із 500. "Гопак на землі та в небі", натомість, майже на 100 менше. Але Наглядова рада фонду не дала фінансування саме "Тижню критики".

"Наглядова рада, не маючи кворуму, просто викинула з конкурсу. "Гопак" на 2,5 млн грн – це виглядає, як такий ляпас культурній спільноті, бо за ці гроші можна було провести два великі фестивалі", – зазначив директор "Київського тижня критики" Денис Іванов.

Літературно-перекладацький фестиваль TRANSLATORIUM також у жовтні має святкувати 5-ту річницю, теж отримав від експертів високі бали – 467 із 500, і також почув відмову від Наглядової ради. Тепер, замість допомоги від держави, шукають підтримки небайдужих.

"На Український культурний фонд ми подавали бюджет близько 1 млн грн. Це оптимальний бюджет, щоб зробити хороший фестиваль. Зараз ми запустили Спільнокошт. Там стоїть сума 120 тисяч. Зібрали трішки більше половини", – сказала директорка фестивалю TRANSLATORIUM Таня Родіонова.

І таких проєктів, які з високими балами "вилетіли з конкурсу" – з пів десятка. Чому відмовили: конкретної відповіді Наглядова рада не дала. Зате відзвітували, куди підуть зекономлені кошти.

"Економію коштів за тими програмами, які вже були розглянуті Наглядовою радою і дирекцію Фонду, буде спрямовано на оголошення додаткового конкурсу", – розповіли в Наглядовій раді.

"УКФ відкрив додатковий конкурс. Наглядова рада прийняла рішення підтримати проєкти, які до Дня Незалежності. У нас рейтинг 380 балів. Інші проєкти, ну, може, у когось вище, ну, вони пізніше можуть вистрелити. А ми – дорога ложка до обіду", – зазначив керівник Нового театру м. Запоріжжя і проєкту "Гопак на землі та в небі" Владислав Лебедєв.

Вибір Наглядової збурив культурну спільноту. Мовляв, рішення несправедливе. Невдоволені й деякі експерти, які оцінювали проєкти. Одна з них, Олена Брайченко, каже: почувається так, ніби її думкою знехтували.

"Питання не лише в тому, що деякі проєкти, які отримали високі бали, потім отримали низькі бали. Питання в тому, що кожну проєктну заявку опрацьовують 5 експертів. В мене на оцінювання заявки йде від 1 до 3 днів, тому що це велика кількість документів. Але потім ти бачиш, як за пару днів Наглядова рада встигла переглянути 100 заявок і там 5 людей", – розповіла експертка Українського культурного фонду, дослідниця гастрономічної культури Олена Брайченко.

Загалом до Дня Незалежності Український культурний фонд профінансує 16 проєктів. Ще у травні заявляли, готові вкласти в найкращі ідеї 30 мільйонів.

Читайте також: стало відомо, скільки тисяч захисників України візьмуть учать у Марші в День Незалежності в Києві.

Ірина Саєвич, Наталія Свєтлова, Ольга Дунська, Анастасія Вепрецька, "5 канал"

Попередній матеріал
Чорний хижак біля Канева: що зафіксувала камера і як реагують місцеві
Наступний матеріал
Медовий Спас або Маковія: що означає це свято для вірян Києва
Loading...
Молдовські військові візьмуть участь у параді до Дня Незалежності України

Молдовські військові візьмуть участь у параді до Дня Незалежності України

Марш захисників у День Незалежності: організатори розповіли подробиці

Марш захисників у День Незалежності: організатори розповіли подробиці

Стало відомо, скільки тисяч захисників України візьмуть учать у Марші в День Незалежності в Києві

Стало відомо, скільки тисяч захисників України візьмуть учать у Марші в День Незалежності в Києві

Чи потрібні паради в країні, яка воює, і як змінилися ЗСУ за 30 років незалежності України – "Таємниці війни"

Чи потрібні паради в країні, яка воює, і як змінилися ЗСУ за 30 років незалежності України – "Таємниці війни"

На Дніпрі помітили військові катери України: подробиці

На Дніпрі помітили військові катери України: подробиці

Уперше за 311 років: Конституція Пилипа Орлика прибула в Україну

Уперше за 311 років: Конституція Пилипа Орлика прибула в Україну