Мирослава Ґонґадзе: «13 років тому 16 вересня – день, який змінив життя нашої родини і України, і, зрештою, припав на суботу, а в понеділок ми зібрали прес-конференцію, на якій повідомили, що Георгій пропав».
Валентина Теличенко: «Що ми на сьогодні маємо?»
За вбивство журналіста посадили рядових міліціонерів. А, власне, виконавець його – екс-генерал Пукач – отримав пожиттєве. Та формулювання "убивство на замовлення" у вироку захисники не почули, і тому подали апеляцію. Тож вирок так і не набув чинності. Відтоді – уже 9 місяців – Пукач гортає матеріали справи.
Мирослава Ґонґадзе: «Замовники, які є коренем трагедії, залишаються безкарними і насолоджуються свободою».
Валентина Теличенко: «Справа щодо замовників формально є, Кузьмін говорив, що так, вона є, ми її розслідуємо, але вона там лежить, як баласт».
З самої загибелі Георгія Гонгадзе минуло вже 13 років, але замовники розправи над журналістом не названі і досі, і колеги не бачать прогресу у цьому питанні. Натомість, прогресує інше – безкарність за напади на журналістів у цьому році.
Журналісти оприлюднили сумну статистику. 56 нападів за півроку. І 89 випадків перешкоджань.
Агресивніше, ніж торік, по відношенню до журналістів повелися цьогоріч силовики та приватні особи. А от політики стали рідше руки розпускати.
За півроку – 117 проваджень за статтею «перешкоджання». Але лише 5 із них – передані до суду.
Оксана Романюк: «Найгірша ситуація з фізичною агресією – це Росія , а на другому місці – це Україна».
Наталка Соколенко: «Збільшення насильства проти журналістів – це означає, що не хоче ніхто вести діалог з журналістами, дослухатися, а простіше вдарити журналіста, поставити підніжку, зламати камеру – оце швидкий спосіб нейтралізації тих, хто критикує владу».
Головне в таких випадках, кажуть самі журналісти, не мовчати.
Оксана Романюк: «Перше – подати офіційну заяву в міліцію. Журналісти часто цього не роблять і породжують безкарність. От людина відчуває себе безкарною, вона сьогодні побила вас, завтра ще когось, бо їй за це нічого не буде».
Принаймні одну спільну журналістську заяву медійники передали і до МВС, і до прокуратури. У ній силовикам показали, як порушувалися права журналістів за останні півроку. Реакцію від правоохоронців чекають до середини жовтня.
Анна Мірошниченко, Богдан Кальченко, 5 канал.