10 років тому вбили Вадима Гетьмана

  Сьогодні - 10 років, як у під`їзді свого будинку був розстріляний один із найвідоміших банкірів України Вадим Гетьман. Він очолював створену ним же Українську міжбанківську валютну біржу, а до того керував Національним банком. Вадима Гетьмана, що був одним із засновників української гривні, називають вчителем екс-банкіра, а нині - Президента Віктора Ющенка. Вбивцю банкіра у 2003 році засудили до довічного ув`язнення, а от замовнику досі не висунули звинувачення.
  Рідкі кадри - Вадим Гетьман та В`ячеслав Чорновіл на сходах Верховної Ради після проголошення Незалежності. Вадим Гетьман тоді  очолював Агромпромбанк, який пізніше перетвориться на банк "Україна". Саме тоді фінансист сформував команду потужних банкірів. У ній - Віктор Ющенко та Володимир Стельмах. У 92-му Гетьман очолює Нацбанк України. Тоді ж  з`являється термін "національна валюта".

  Вадим Гетьман, голова Нацбанку України (архів): "З допомогою, якраз сильної валюти ми подолаємо економічні негаразди".

  Завдячуючи Гетьману, в Україні створили систему електронних платежів у реальному часі.

  Петр Порошенко, голова наглядової ради Нацбанку України: "Правила, які тоді були засновані Вадимом Петровичем, продемонтрували надійність, ефективність банківської системи, що в умовах багатьої криз, які пережив Парламент, Уряд, економіка, банківська система була тим якорем, яка тримала стабільність економіки останні 10-15 років".

  98 року Вадима Гетьмана вбили. Через рік після смерті прокурори дійшли висновку - смерть банкіра замовив Павло Лазаренко, заплативши за це 850 тисяч доларів. Утім, у тюрмі опинився не Лазаренко, а інша людина. Виконавець вбивства Сергій Кульов у всьому зізнався і отримав довічне ув`язнення. Вже потім він відмовився від своїх свідчень.

  Ігор Гетьман, син: "То, що намагалась тодішня влада зробити, хай буде на їхній совісті. Той чоловік, який щас сидить , на довічному ув`язненні - ну це хай буде його хрест, хай він його все життя несе".

  У 2005-му Вадиму Гетьману посмертно присвоюють звання Героя України. У 2008 - як, і всі 10 років поспіль, на Байковому кладовищі - панахида в пам`ять загиблого.

  Наталя Павлова, Ольга Калиновська, 5 канал
  Попередній матеріал
  Переговори про вільну торгівлю Україна-ЄС розпочались
  Наступний матеріал
  В Україні створять альтернативу профспілкам?
  Теги:
  Loading...