05.09 вшановують жертв радянських концтаборів (РЕПОРТАЖ)

  Жертв радянських концтаборів вшановують у світі. Цього дня 90 років тому рада Народних Комісарів ухвалила постанову "Про червоний терор". Саме в цьому документі термін "концтабори" було вжито вперше. Документ виправдав катування та смерті мільйонів людей, зокрема великих українських поетів, науковців, громадських діячів.
  Мирослава Ульяніна, 5 канал: "5 вересня 1918 року. Рада Народних комісарів Росії ухвалила постанову такого змісту: Радянську республіку треба убезпечити від класових ворогів.  Як наслідок - міліони заслань у концентраційні табори. Мільйони жертв протягом 73-ох років".

  Євген Сверстюк став політв`язнем у 72-му. За виготовлення і розповсюдження "самвидаву". Покарання відбував протягом 12-ти років у "країні мук і відчаю" - так називає він Пермський концентраційний табір.

  Євген Сверстюк, політв`язень: "В політичних таборах завжди переважали повстанці з УПА. І коли ми прибули туди у сімдесяті роки, ми були вражені тим, що ці люди не здалися, що ці люди не просили пощади. Вони фактично були полоненими, але вони тримали опір моральний".

  У концентраційному таборі на ув`язнених чекала надважка праця. Від вирубування лісу до будівництва Біломорканалу. За невиконання норми - урізався пайок. Як згадують репресовані, в тих умовах гарантувалося одне - передчасна смерть. Одні політв`язні ламалися і підлаштовувалися під систему, інші - чинили опір.

  Роман Круцик, голова Товариства "Меморіал" імені Василя Стуса: "Уявіть собі, що стоять танки, автомати, кулемети - і в`язні з ломами. І то вони тримали. Якщо взяти Киргизьке повстання, то вони місяць тримали облогу. Але це вже, знаєте, були люди доведені до відчаю, які вважали, що краще вони загинуть під час цього повстання, чим дальше сучитись в тих концтаборах".

  Концтабори забрали життя не одного мільйона талановитих українців. Усіх, хто боровся проти системи, поглинала машина репресій.

  Василь Овсієнко, політв`язень: "Цей день відзначали у політичних таборах голодівками і протестами. Ну, як правило, за це нас додатково карали. Позбавляли права там на побачення, купити додатково продуктів або навіть в карцер декого кидали, особливо тих, хто це організовував, але це завжди і послідовно робилося в цей день".

  На території Радянського Союзу було більше двох сотень так званих "таборних управлінь". У кожному з них - до 20-ти концтаборів. Соловки, Сибір, Магадан - це лише найвідоміші з них. А були й такі, де кількість в`язнів дорівнювала населенню сучасних обласних центрів.

  Мирослава Ульяніна, Орест Пона, Андрій ПОставець, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (8.02Мб)
  Попередній матеріал
  Візит Діка Чейна до України (РЕПОРТАЖ, ВІДЕО)
  Наступний матеріал
  Янукович спростував інформацію про домовленості між БЮТ й ПР
  Теги:
  Loading...