Унікальне панно в Одесі
Унікальне панно в Одесі 5.ua

"Знахідка, якій 100 років": що виявили в колишній офіцерській їдальні

В одеському виші під час ремонту виявили унікальне панно, датоване початком минулого сторіччя. Витвір мистецтва довгі роки був щільно схований за шаром штукатурки. Після реставрації в залі, де знайшли настінний малюнок, створять університетський арт-майданчик

На початку минулого століття ця будiвля належала артилерiйському училищу, в якому навчалися юнкери. У радянськi часи та пiсля розпаду Союзу тут був вiйськовий виш. 10 років тому будiвлю знов передали – цього разу Педагогiчному унiверситету. Під час чергового ремонту у будівлі натрапили на неочікувану знахідку, якій майже 100 років.

Раніше в одній з кімнат вишу розміщувалася офіцерська їдальня. На одній зі стін й виявили панно, яке було сховане під щільним шаром штукатурки.

"Воно найбільш постраждало від вологи, плісняви, було скручене. Ми навіть не одразу зрозуміли, що це малюнок", – каже декан художньо-графічного факультету Південноукраїнського НПУ ім.К. Ушинського Тетяна Петухова.

Що саме зображене на панно, з'ясувати не можуть. Центральна частина обсипалася, але у виші припускають, що на стіні пейзажі дореволюційної Одеси.

"Немає центральної частини, щоб зрозуміти що це. Місто наше – що це за будівля, поки ми не розуміємо. Ми можемо бачити тільки, що це зроблено темперою, як робиться натуральна фреска по мокрій штукатурці, завдяки цьому вона збереглася, хороша зчіпка була", – коментує заступник декана Південноукраїнського НПУ ім.К. Ушинського Дмитро Величко.

Нині такі знахідки – велика рідкість, запевняють науковці.

"Подібного роду написи, малюнки на внутрішніх – це велика рідкість, на зовнішніх фасадах – йдуть разом з ремонтами. Вони виявляються під час ремонту і живуть стільки, скільки дозволяє майстер, тому штукатурка здирається, і все зникає. Тому такі знахідки дуже рідкісні", – каже завідувач кафедри Південноукраїнського НПУ ім.К. Ушинського Андрій Красножон.

Крім того, у залі, де виявили панно, відновили чавунні колони. На їхнє виготовлення тодішні майстри  переплавили гармати. Після ремонту і реставрації цю залу хочуть перетворити на університетський арт-простір. 

Ольга Дунська, Сергій Іщенко, Одеса, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою: 

Унікальне світлове шоу: У Римі античні фрески ожила завдяки мультимедійним технологіям – фото

Попередній матеріал
Шкіряк озвучив попередню версію схеми, за якою працювали вбивці Окуєвої
Наступний матеріал
У НАБУ уточнили інформацію про обшуки в сина Авакова і сказали, кого затримали
Loading...