Запорізька атомна електростанція
Запорізька атомна електростанція Telegram / Енергоатом

ЗАЕС уперше в історії була повністю відімкнена від енергомережі: чим загрожує світу ядерний тероризм – сюжет

Читайте по-русски
Приблизні наслідки вже прорахували у Держагенції з управління зоною відчуження

Ядерний тероризм росії триває і набирає небачених досі масштабів. Через неадекватність російських загарбників Запорізька АЕС уперше в історії була повністю відімкнена від енергомережі. Станом на ранок 26 серпня ситуація стабілізувалася. Про це повідомили в Енергоатомі. Українська влада вкотре наголосила, що кожна хвилина перебування рашистів на ЗАЕС – це ризик глобальної радіаційної катастрофи. А у МАГАТЕ пообіцяли відвідати станцію до 5 вересня. Хронологію безпрецедентного блекауту найбільшої АЕС у Європі, ризики, які він у собі несе, та що робити українцям у випадку катастрофи розбирав журналіст "5 каналу" Юрій Пугач.

24 серпня. Супутникові знімки від Planet Labs та Космічної агенції. На них чітко видно пожежу біля Запорізької АЕС. Наступного дня – 25 серпня – в "Енергоатомі" приголомшили новиною: через пожежі на Запорізькій теплоелектростанції, яка розташована поруч із атомною, двічі відключалась остання – четверта – лінія зв’язку ЗАЕС із енергосистемою України. А саме від неї станція отримувала необхідні потужності. Три інших лінії зв’язку раніше пошкодили рашисти. І через це два працюючих енергоблоки відключилися від мережі. Таким чином ЗАЕС вперше в історії повністю відімкнули від енергомережі. Стався так званий "блекаут". На щастя, живленням станцію почали забезпечувати резервні дизель-генератори.

"Світ повинен розуміти, яка це загроза: якби дизель-генератори не ввімкнулися, якби після блекауту не спрацювали автоматика й наш персонал станції, то ми вже зараз були б змушені долати наслідки радіаційної аварії. Росія поставила Україну та всіх європейців у ситуацію за крок від радіаційної катастрофи", – заявив президент України Володимир Зеленський.

Вже 26 серпня в "Енергоатомі" повідомили: лінію живлення з енергосистеми України відремонтували. Завдяки їй забезпечують власні потреби станції. Крім того, відновили і лінію видачі потужностей ЗАЕС до енергосистеми України. Зауважень до роботи обладнання та систем безпеки немає. Але енергоблоки все одно потрібно охолоджувати.

"І для цього потрібно, щоб працювала не тільки система охолодження, а також і системи протипожежні, системи контролю за радіаційною обстановкою на майданчику. Без електроенергії, ми всі розуміємо, що це неможливо робити", – пояснив голова Державної інспекції ядерного регулювання України (2017-2021) Григорій Плачков.

Ексголова Держінспекції ядерного регулювання каже, що дизельних генераторів на станції достатньо. А от щодо запасів палива для них - інформація відсутня. Підкидає дрів до багаття і те, що наші професіонали на станції працюють під дулами автоматів орків із болота.

"Ніколи такого не було в світі, щоб атомні електростанції експлуатувались з військовими на майданчику, з важкою технікою. Є боєкомплект у машинних залах 1 і 2 енергоблоків, важка техніка біля 5 енергоблоку, з присутністю незрозумілих людей з державної корпорації "росатом", які контролюють технічні рішення українського ліцензованого персоналу, – пояснює ексголова Державної інспекції ядерного регулювання України Григорій Плачков.

"Блоки мають бути зупинені. Вони мали бути зупинені ще 4 березня, відповідно до законів України. У мене хлопці дзвонили, кажуть, що там дали команду на пуск блоків. Це продовження – вже свідоме порушення законів. Починається гра в "руську рулетку", – розповідає головний інженер Чорнобильської АЕС (1986), заступник Міністра енергетики Микола Штейнберг.

І приблизні наслідки такої "гри у рулетку" вже прорахували у Держагенції з управління зоною відчуження. Експерти зазначають, що у шістьох реакторах та сховищі відпрацьованого ядерного матеріалу на ЗАЕС у 10 разів більше палива, ніж було у 1986-му році на 4 реакторі Чорнобильської АЕС. І в разі катастрофи площа потенційної зони відчуження може сягнути близько 30 000 квадратних метрів, радіаційне забруднення пошириться на територію площею як три України, і постраждають найбільше Європа, Україна, росія і білорусь.

У разі аварії повністю вберегтися від опромінення не вдасться. Однак зменшити його вплив на організм можна. Якщо витік радіації застав вас на вулиці – негайно зайдіть до приміщення і тримайтеся якомога далі від стін і даху, радять у МОЗі. Зніміть верхній шар одягу, тримайте його подалі від людей та прийміть душ. А ще не приймайте йоду чи калію йодиду, поки не надійде офіційна рекомендація щодо прийому. Стежте за інформацією від ДСНС, поліції та інших офіційних джерел.

Юрій Пугач та Орест Пона, "5 канал"

Як повідомляв 5.ua, 25 серпня дії загарбників спричинили повне відключення ЗАЕС від енергомережі – уперше в історії станції. 

Нагадаємо, рашисти контролюють територію Запорізької АЕС в окупованому Енергодарі. Вони замінували станцію та погрожують її підірвати. Головне управління розвідки при Міноборони має підтвердження того, що загарбники планують теракт на ЗАЕС.

Аби запобігти катастрофі на Запорізькій АЕС, Україна вимагає, щоб на атомну станцію потрапила місія МАГАТЕ. Президент Володимир Зеленський наголосив, що для цього немає жодних перешкод. Голова МАГАТЕ заявив, що готовий очолити цю делегацію.

Попередній матеріал
Порошенко переконаний, що внутрішня єдність це одна з умов нашої перемоги
Наступний матеріал
"Вони штурмують, ми відбиваємо": як українські військові під постійними обстрілами боронять Бахмут
Loading...
В Україні достатньо необхідних медикаментів на випадок можливої аварії на ЗАЕС – Ляшко

В Україні достатньо необхідних медикаментів на випадок можливої аварії на ЗАЕС – Ляшко

Стало відомо, коли може відбутися візит МАГАТЕ на ЗАЕС

Стало відомо, коли може відбутися візит МАГАТЕ на ЗАЕС

рашисти готують провокації на ЗАЕС із викидом радіації

рашисти готують провокації на ЗАЕС із викидом радіації

"Ядерний шантаж путіна загрожує насамперед йому самому" – Порошенко про ситуацію на ЗАЕС

"Ядерний шантаж путіна загрожує насамперед йому самому" – Порошенко про ситуацію на ЗАЕС

Усі 6 енергоблоків Запорізької АЕС досі відключені від української мережі

Усі 6 енергоблоків Запорізької АЕС досі відключені від української мережі

У Міноборони Британії пояснили, чим загрожує російська окупація ЗАЕС

У Міноборони Британії пояснили, чим загрожує російська окупація ЗАЕС