За кресленнями 1736 року: у Запоріжжі взялися відтворювати козацький човен "Дуб"

Роботи триватимуть майже рік

Відтворювати козацький човен "Дуб" взялися у Запоріжжі. За основу взяли креслення 1736 року. Вітрильно-веслувальне судно XVII-XVIII століття збирають на Хортиці історики разом із волонтерами. Учасники експедиції хочуть зберегти автентичність козацького судна попри те, що працюють сучасними інструментами. Деталі оброблятимуть вручну. Такі роботи триватимуть майже рік, потім "Дуб" спустять на воду.

Козацький човен-дуб завдовжки 12 метрів і завширшки 2,5 метри відтворюють за кресленнями XVIII століття. Нині працюють над його основою. Корабель, який козаки будували ручними знаряддями, реконструюють за допомогою сучасних інструментів.

Віталій Бульда, організатор реконструкції, так розповідає про нюанси реконструкції: "Ми працюємо інструментом електричним, але теж дуже багато часу на це витрачаємо. А як вони це робили сокирою, стамескою, долотом чи ще чимось – мені дуже важко це зрозуміти. Коли запорозькі козаки це робили, це просто був подвиг – я не знаю, як це можна було зробити".

Організував відбудову гідроархеолог Валерій Нефьодов. За 20 років він виявив поблизу Хортиці на дніпровських порогах кілька артефактних кораблів епохи російсько-турецької війни 1735-1739 років, у якій брали участь запорозькі козаки зі своєю флотилією.

Науковець розповідає факти з історії: "Саме козацький флот протягом двох століть протистояв найсильнішому флоту світу – османському флоту, з яким вся Європа не могла впоратися. Запорізькі козаки, моряки – саме це прообраз сучасної морської піхоти, втім, як і вікінги".

У реконструкції взяли участь волонтери, які приїхали сюди з усієї України. 

Про особливості відтворення корабля розповідає гендиректор заповідника "Хортиця" Максим Остапенко: "Традиції будівництва у запорозьких козаків – вони тяжіють у епоху Київської Русі. Дуже багато конструктивних елементів, пропорцій – вони сягають тих давньоруських лодій, які будувалися в Чернігівській, Київській області, потім вони проходили через пороги, зупинялися тут на Хортиці".

Завершити будівництво автентичного корабля планують наступного року. Потім спустять його на воду. На його палубі розмістяться 20 членів екіпажу. Судно ходитиме Дніпром навколо Хортиці. Відвідувачам розповідатимуть про морські походи запорозьких козаків.

Михайло Воронов, Юрій Петришин, Запоріжжя, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою:

Лава на лаву: у Запоріжжі козаки влаштували "святкові бої" – ФОТО

Козацькі бої у Запоріжжі
/
Козацькі бої у Запоріжжі
/
Козацькі бої у Запоріжжі
/
Козацькі бої у Запоріжжі
/
Козацькі бої у Запоріжжі
/
Козацькі бої у Запоріжжі
/
Козацькі бої у Запоріжжі
/
Козацькі бої у Запоріжжі
/
Козацькі бої у Запоріжжі
/
Козацькі бої у Запоріжжі
/

Попередній матеріал
"Час.Підсумки тижня" з Віталієм Гайдукевичем – трансляція
Наступний матеріал
Коли ОБСЄ не бачить: оборонці Талаківки розповіли про тактику ворога

Сенсаційні занурення: на дніпровському дні біля Херсона знайшли стародавні кораблі

Вогняне колесо, стрибки, вінкоплетення: на Хортиці відзначили свято Івана Купала

ЗСУ отримали новітні радіолокаційні станції від комплексу "Іскра" – включення

"Низький уклін вам і шана": Президент нагородив 100-річного ветерана Другої Світової

Церемонія передачі радіолокаційної техніки ЗСУ за участі Президента – відео

Відвідини Президентом військової частини НГУ в Запоріжжі – відео